VAIKŲ VASAROS STOVYKLOS IR VISKAS APIE JAS

Greitai ateis vasara ir taip ilgai visų mokinių lauktos vasaros atostogos. Tokios ilgos atostogos vaikams yra tikra šventė, tačiau dauguma tėvų susirūpina, kam patikėti vaiką ir kaip jį užimti, juk šiltuoju metų laiku vaikai tiesiog trykšte trykšta energija. Jeigu nėra senelių, tėvams į pagalbą ateina vasaros stovyklos – jų pasirinkimas šiais laikais toks platus, kad net sunku išsirinkti.

Vaikų stovyklų pliusai

Vaikų stovyklos turi be galo daug pliusų: visų pirma, žinosite, kad Jūsų vaikas prižiūrimas suaugusiųjų ir nesibasto vienas po kiemus ir visokius abejotinus užkampius. Neturintys ką veikti vaikai bando patys rasti kuo užsiimti ir kartais tos veiklos būna nelabai saugios (laipiojimas po statybvietes, vaikščiojimas į svečius pas mažai pažįstamus draugus, šokinėjimas nuo aukštų objektų ir t. t.). Leisdami vaiką į stovyklą užtikrinate ne tik jo užimtumą, bet ir saugumą. Antra, stovykla yra gera vieta vaikams susipažinti ir susirasti naujų draugų. Šiais laikais dauguma vaikų laiką leidžia prie kompiuterio, telefono, mažai bendrauja tarpusavyje. Stovyklos yra ypač aktualios kukliems, nedrąsiems vaikams, nes geri vadovai padės išmokti susipažinti su naujais draugais, jį padrąsins, palaikys. Ir trečia – tai puikus būdas leisti vaikui pailsėti nuo įprasto gyvenimo ritmo, atsipalaiduoti, kažko išmokti. Didžiąją dalį laiko vaikai praleidžia prie mokyklos suolo, o grįžę namo tęsia mokymąsi prie namų darbų. Stovykla gali padėti jiems pailsėti, įgyti naujų įgūdžių, išmokti kūrybiškai reikšti save ir savo jausmus. Iš tikrųjų labai svarbu išsirinkti tinkamą stovyklą, tačiau nuo ko pradėti?

SLIDE-SummerCamp

Kaip išsirinkti tinkamą stovyklą?

Visų pirma stovyklos skirstomos pagal darbo laiką:

1. Stovyklos, kur vaikai praleidžia visą dieną ir lieka nakvoti. Tokios stovyklos yra labai geros, jeigu norite, kad Jūsų vaikai taptų atsakingesni, drąsesni ir išmoktų rūpintis savimi.
2. Dieninės stovyklos. Tai tokios stovyklos, kur Jūs atvežate vaikus iš ryto ir pasiimate per pietus arba vakare (priklausomai nuo stovyklos darbo laiko). Tokio tipo stovyklos labai tinka mažiems vaikams, kurie labai greitai pasiilgsta tėvų, ir vyresniems, kurie lanko vakarais būrelius ar turi kitų suplanuotų veiklų.

Išsirinkę, koks stovyklos darbo laikas Jums tinka, atkreipkite dėmesį į stovyklos profilį. Pagrindiniai profiliai yra tokie:

1. Programinės arba autorinės stovyklos. Tai stovyklos, kurių pagrindą sudaro metodinės programos, lavinančios tam tikrus įgūdžius, savybes. Ši stovykla skirta ne pramogoms, o vaikų mokymui ir lavinimui. Pavyzdžiai: fotografijos stovykla, lyderystės stovykla, programavimo stovykla.
2. Pramoginės/kūrybinės stovyklos. Tai stovyklos, kur vadovai daugiausia dėmesio skiria vaikų linksmam laiko praleidimui. Šiuose stovyklose būna labai daug žaidimų, kūrybinių užduočių, nukreiptų į bendrą temą. Šiuo metu populiariausios tokių stovyklų temos: populiaraus filmuko tematika (Avataras, Kong fu Panda ir t. t.), stovyklos jaunoms ledi, būsimoms žvaigždėms ir t. t.
3. Skautų stovyklos. Tai stovyklos, išsiskiriančios savo tematika ir atributika. Dažnai tai būna miško stovyklos, kur vaikai gyvena palapinėse ir mokosi gyventi miške, užkurti laužą, ieškoti kelio be kompaso ir t. t.
4. Ekspedicinės stovyklos. Šios stovyklos dažniausiai veža vaikus į užsienį ar į kokią vietovę, kur jie susipažįsta su nauja kultūra, architektūra, gamtos paminklais, istorija ir t. t.
5. Religinės/politinės stovyklos. Tai stovyklos, turinčios konkretų tikslą ir paremtos atitinkamu religiniu ar politiniu požiūriu. Pavyzdžiui krikščioniškoje stovykloje vaikų moko maldų, apeigų, biblijos, religinės simbolikos reikšmių ir t. t.
6. Sportinės stovyklos. Tai stovyklos, kuriose daugiausia dėmesio skiriama vaikų fiziniam parengimui. Dažnai tokios stovyklos skirstomos pagal sporto šakas (krepšinio, futbolo, kovos menų stovyklos).
7. Kombinuotos stovyklos. Yra stovyklų, kurios kombinuoja skirtingas temas, pvz.: religinė-ekspedicinė stovykla, sportinė-kūrybinė stovykla ir t. t. Tai yra gerai tuo, kad vaikai gali gauti visapusį ugdymą, gali daugiau išmokti, pailsėti.

Į ką reikia atkreipti dėmesį, renkantis stovyklą:

1. Stovyklos filosofija – kuo vadovaujasi stovykla, kokios yra jos ugdomos vertybės. Vienos stovyklos ugdo vaikų aktyvumą, kitos linkusios priartinti vaiką prie gamtos ir t. t. Labai svarbu išsiaiškinti, kokie disciplinavimo metodai bus taikomi drausminant vaikus.
2. Nuotraukos ir vaizdo medžiaga. Jeigu stovyklos puslapyje nerandate gerų nuotraukų arba jų yra visai nedaug, tai didelė tikimybė, jog ši stovykla vyks pirmą kartą. Nuotraukos turi parodyti, ką vaikai veikia stovykloje, ar eina į ekskursijas, ar turi įdomių užsiėmimų ir pamokėlių. Taip pat labai svarbu atsižvelgti į emocinį foną – vaikai liūdni ar linksmi, aktyvūs ar pasyvūs.
3. Kas bus vadovai. Reikia pasidomėti, tiesiogiai pabendrauti su vadovais. Jums reikia žinoti, kam atiduodate savo vaikus. Galite paprašyti vadovų surengti bendrą tėvų-vadovų susirinkimą – jeigu tai save gerbianti organizacija, jie tikrai neatsisakys. Atkreipkite dėmesį, kad šiuo atveju išsilavinimas nėra labai svarbus –žmogus arba moka dirbti su vaikais, arba ne. Galite pasidomėti, kokia yra vadovų darbo su vaikais patirtis.
4. Ar stovykla priklauso didesnei organizacijai. Stovyklos, priklausančios organizacijai, visada stengiasi išlaikyti aukštą darbo kokybės lygį ir įvaizdį.
5. Ką vaikas pasiims iš stovyklos. Kiekviena gera stovykla turi turėti galutinį tikslą. Išsiaiškinus, ko vaikas išmoks ir ką pasiims su savimi, Jums bus daug lengviau išsirinkti Jums tinkančią stovyklą.
6. Kaina. Galite pasidomėti skirtingų stovyklų kainomis, kad žinotumėte, kiek vidutiniškai kainuoja stovyklos.
7. Aplinka. Reikia pasidomėti, ar patalpa, kurioje bus vaikai, sutvarkyta, ar yra geri tualetai, lovos. Ar aplinka saugi, nėra šalia greitkelio, statybų ir pan. Taip pat didelis pliusas, jeigu šalia yra miškas, plotas lauko žaidimams (gamtoje daug lengviau ištverti vasaros karščius).
8. Stovyklos istorija ir atsiliepimai. Labai naudinga pasidomėti, kiek metų vykdoma stovykla. Taip pat galite paieškoti internete atsiliepimų apie Jūsų išsirinktą stovykla, klausti forumuose kitų tėvų. Nepagailėkite laiko informacijai susirinkti.
9. Ar reikia papildomų priemonių. Būtina gauti daiktų, kuriuos vaikas turi pasiimti į stovyklą, sąrašą. Tai gali būti maudymosi kostiumėlis, rankšluostis, sportinė apranga ir kt.

Ieškant stovyklos vaikams vienintelio teisingo varianto nėra. Nuspręsti, kur leisti savo vaiką, gali tik tėvai. Beveik visos stovyklos yra orientuotos į vaikų pomėgius, ir akivaizdu, kad, tarkime, siųsti vaiką, kuris nori išmokti groti smuiku į sportinę stovyklą, būtų neteisinga. Tikiuosi, kad šis straipsnis padės Jums priimti teisingą sprendimą.

Autorė Karina Jovaišaitė

RAŠYTI KOMENTARĄ