VAIKŲ VIDURIAVIMAS
Jei dar nesusidūrėte, tai tikrai teks kažkada susidurti su itin dažna ir aktualia bėda – vaikų viduriavimu. Augančio vaiko organizmas yra ganėtinai jautrus, todėl jam nuolatos tenka kovoti tiek su dar nepažįstamais ar tiesiog neįprastai maisto produktais, tiek su įvairiomis lengvai kimbančiomis infekcijos. Pamėginsime atsakyti į dažniausiai užduodamus klausimus apie viduriavimą.
Kas yra viduriavimas?
Viduriavimu tuštinimasis laikomas tuomet, kai vaikas per dieną kelis kartus pasituština skystomis arba vandeningomis išmatomis. Išmatos košelės ar vandeningos konsistencijos, kartais gleivėtos, žalios, su krauju ar pūliais. Vaikų viduriavimas gali būti ūmus (prasideda staiga ir tęsiasi kelias iki kelių savaičių) arba lėtinis (nuolatinis). Kūdikiai, maitinami krūtimi, paprastai tuštinasi iki 5-6 kartų, vyresni – 1-2 kartus per dieną.
Simptomai
Priežastys
Viduriavimai pagal priežastis skirstomi į dvi stambias grupes: infekciniai ir neinfekciniai. Infekcinės kilmės viduriavimą gali sukelti:
- Virusai (dažniausiai rotavirusai, ypač žiemos metu);
- Bakterijos (salmonelės, šigelės, kampilobakterijos, jersinijos, ešerichijos – dažniau vasarą);
- Pirmuonys (lamblijos, kriptosporidijos);
- Kirminai (askaridės).
Neinfekcinio viduriavimo priežastimi gali būti:
- Celiakija (žarnyno nepakantumas kai kurių grūdų baltymams);
- Disbakteriozė (atsirandanti dėl ilgo ar dažno antibiotikų vartojimo);
- Alerginė enteropatija;
- Permaitinimas arba netinkamas maistas;
- Dantų kalimasis;
- Susijaudinimas, baimė, nervinė įtampa (vyresniems vaikams).
Dažniausia vaikų viduriavimo priežastis – žarnyno infekcijos. Infekcinės kilmės viduriavimus sukelia virusai. Bakterinės kilmės viduriavimai pasitaiko rečiau. Bakterijomis dažniausiai apsikrečiama suvalgius užteršto maisto (tuomet tai vadinama apsinuodijimu maistu). Viduriavimas būdingas kampilobakteriozei, salmoneliozei ir kitoms maisto infekcijoms. Neinfekcinės kilmės viduriavimas vaikams pasitaiko labai retai.