KADA LAIKAS SĖSTI ANT PUODUKO?
Visos laukiame kada gi pradėsime savo mažuosius pratinti sėdėti ant puoduko ir daugiau nereikės sauskelnių. Fizinis pasirengimas sėsti ant puoduko priklauso labai individualiai nuo vaiko, juk kiekvienas vaikas labai skirtingas ir individualus. Pirmaisiais gyvenimo metais vaikas šlapinasi itin dažnai, jis fiziškai dar tikrai negali kontroliuoti šlapinimosi. Iki 15mėn. mažylis šlapinasi ir tuštinasi automatiškai – nesąmoningai. Jis dar nesupranta, kad šie veiksmai priklauso nuo jo.
Tai kada gi pradėti
Kadangi, kaip ir minėjome, iki 15mėn. mažylis dar šlapinasi ir tuštinasi nesąmoningai, suprantama, jog jam dar per anksti būti pratinamam prie puoduko. Vėlesniu raidos laikorapiu pasituštinęs ar pasišlapinęs vaikas įdėmiai apžiūrinėja ką padaręs. Mažylis jau suvokia, kad tai padarė pats, tačiau dar nesugeba kontroliuoti, kada tai įvyks. Šiuo etapu jau galima sodinti ant puoduko, tačiau mažylis vargu ar dar sugebės juo naudotis.
Maždaug apie 18 mėnesių vaikas gali išlaikyti šlapimą porą valandų, todėl bent jau fizine prasme pratinimas ant puoduko gali būti įmanomas.
Nepakanka vien fizinės brandos
Vaikui pradėti naudotis puoduku nepakanka vien fizinės brandos. Vaikas turi būti pakankamai subrendęs, kad galėtų suvokti, ko iš jo norima, gebėti suprasti ir vykdyti paprasčiausius prašymus, išreikšti savo norus, atsisėsti ant puoduko ir nusimauti kelnytes.
Ankstyvas sodinimas
Ankstyvas sodinimas ant puoduko gali duoti atvirkštinį efektą. Iš pradžių sėdėjimas ant puoduku bus vaikui pramoga, bet po poros mėnesių mažylis, užuot sėdęs ant puoduko, gali jo imti vengti. Juk vaikas dar nesuvokia ir jam neaišku, kam reikalingas sėdėjimas ir jam tai bus kaip prievolė. Sodinimas per prievartą, kai vaikas įžengia į prieštaravimo amžių, gali sukelti ir šalutinį efektą, pvz. vidurių užkietėjimą. Jei mažylis nebesisėda ant puoduko, geriau net nesivelti su juo į kovą, bet nusileisti ir pripažinti, jog jam dar per anksti. Tyrimai rodo, kad maždaug pusė vaikų išmoksta „atlikti reikaliukus” į puoduką sulaukę dvejų su puse metų, todėl tėvai, bandantys sodinti vaiką nuo vienerių , nesutaupo nei jėgų, nei laiko.
Kaip suprasti, kada mano vaikas pasirengęs „atlikti reikalus” į puoduką?
Kiekviena mamytė supranta savo mažylį, taip pat suprasite ir kada pasirengęs „atlikti reikalus” į puoduką. Vaikas pradės duoti ženklus, kai jis pats pradės suprasti, jog tuoj tuštinsis ar šlapinsis. Jis surimtės, nutils ar nueis į kamputį, gali čiupinėtis ar tiesiog parodyti ko nori. Kai reikalas jau atliktas, mažylis pradeda nebenorėti būti šlapias ar nešvarus. Taip pat vaikas pradeda domėtis šeimos narių tualeto reikalais, pradeda sekioti, stengiasi mėgdžioti, reikšti norą nedėvėti sauskelnių. Daugelis vaikų, nors žinoma, ne visi, pradeda šlapintis ir tuštintis reguliariu metu (rytą, po miego, po valgio).
Kada vaikas pasiruošęs mokytis naudotis puoduku, geriausiai gali suprasti ir įvertinti tik mažylio mama, ne visa žinanti močiutė, anyta ar gerų patarimų negailinti draugė. Paprastai tas laikotarpis ateina tarp antrojo ir trečiojo gimtadienio. Čia kaip ir dėl sėdėjimo, stovėjimo, vaikščiojimo, taip ir dėl puoduko – kiekvienam savas laikas.
Parengta pagal knygą – „Pirmieji treji gyvenimo metai”, autorius Vilija Černiauskienė ir Algimantas Vingras