EMOCINIO INTELEKTO SVARBA IR PELĖDŽIUKAI, PADEDANTYS JAM ATSISKLEISTI

Ar žinojote, jog priešmokykliniame amžiuje kur kas svarbiau ugdyti vaiko emocinį intelektą, nes ateityje vaikas gali lengviau suprasti savo ir kitų emocijas, nusiraminti bei pats rasti sprendimus pykčiui įveikti. Gebėdami valdyti savo emocijas vaikai tampa atsakingesni, rūpestingesni, didėja jų empatija kitiems, pasitikėjimas savimi ir pozityvus mąstymas, pavyksta geriau bendradarbiauti ir kurti santykius su kitais vaikais. Tad šiandien šiek tiek apie emocinį intelektą ir žaislus, padedančius atskleisti bei pažinti vaiko emocijas.

Emocinis intelektas – kas tai?

Emocinis intelektas leidžia suprasti savo ir kito žmogaus jausmus, moko atpažinti emocijas ir jas tiksliai įvardinti, padeda išmokti valdyti emocijas bei transliuoti subalansuotus jausmus, kurie kuria palankius santykius su aplinkiniais.

Kodėl tai taip svarbu? 

Paprastai aukštą emocinį intelektą turintys vaikai pasižymi aukšta saviverte, labiau pasitiki savimi, greičiau prisitaiko prie pokyčių, sėkmingiau mokosi. Tokie vaikai auga empatiški, žinodami savo vertę, pasitikėdami savimi, ramiau priimdami nesėkmes, lengviau bendraudami su draugais ir šeimos nariais. Taip pat efektyviau suranda išeitis iš situacijų ir susigaudo konfliktuose.

Kaip ugdomas emocinis intelektas?

Emocinis intelektas savaime vystosi nuo pat gimimo. Šiltas ir džiaugsmingas bendravimas su mama, jos nuoširdus reagavimas į vaiko emocijas ir buvimas su vaiku pirmaisiais gyvenimo mėnesiais yra pati geriausia terpė emocijoms vystytis. Tačiau šiais laikais į pagalbą galima pasitelkti ir labai mielus, emociniui intelektui lavinti skirtus žaislus. Susipažinkite su keliais emocijų pelėdžiukais, kurie padės ne tik lavinti vaikų emocinį intelektą, bet ir pavergs mažųjų širdeles savo nepaprastu mielumu.

Emotion_Mini_Owl_Happy_Scared

Mažieji pelėdžiukai

Psichologai rekomenduoja nuo pat mažų dienų žaisti paprastus emocijų atpažinimo žaidimus. Vienas iš jų – turėti pagrindines kasdienines emocijas atspindinčius žaislus ir paprašyti vaiko parodyti, kurio žaisliuko veiduko išraiška labiausiai atitinka jo būseną. Šie pelėdžiukai iš dormeo.lt būtent tai ir turi! Jie taps ištikimiausi vaikų draugai ir parodys, kad gali jausti tą patį bei padėti susidoroti su bet kokiais iššūkiais. Su jais vaikai gebės atpažindami prisijaukinti patiriamas emocijas ir lavinti savo emocinį intelektą.

Susipažinkime su pelėdžiukais!

Emotion_Owl_03_Naughty

LOONY-COO pelėdžiukas visada pasiruošęs pasilinksminti. Gali būti tikras, kad su juo neteks nuobodžiauti. Pelėdžiukas prišauks neįtikėtinus ir juokingus sapnus, tad kiekvieną rytą nubusi su šypsena veide.  LOONY-COO visada primins, apie vaikišką žaismingumą!

—————————————————————————————————————————

Emotion_Owl_03_Scared

SHOO-SHOO yra labai drąsus pelėdžiukas. Jis padeda nugalėti baimes ir yra nepaprastai narsus, kovodamas su baisiais sapnais. Apsikabink SHOO-SHOO naktį, jeigu aplankė košmaras, ir pelėdžiukas kaipmat nuvys blogus sapnus šalin. SHOO-SHOO globos ir suteiks saugumo jausmą.

—————————————————————————————————————————

xEmotion_Owl_03_Sleepy_Sad.jpg.pagespeed.ic.2OTtARu4co

BLU-BLU išmokys, kad nieko tokio kartais būti liūdnam. Pasikalbėk su BLU-BLU apie tai, kas tave šiandien nuliūdino, ir pajusi, kad tapo lengviau. Nepamiršk apkabinti savo švelnaus draugo ir liūdesio akimirkos liks praeityje.

—————————————————————————————————————————
Emotion_Owl_03_Happy YUU-HUU yra laimingas pelėdžiukas. Jis visur mato tik gerus dalykus ir iš kart įkvėps tau pozityvumo! Jis primins pastebėti gerus dalykus. Šiandien buvo saulėta diena? Valio! Darželyje pagyrė už gerą elgesį? Valio! Šiandien nusišypsojai bent 5 kartus? Valio, tau pasisekė!

Kaip žaisti?

Kas tai pasakė?

Išrikiuokite visus pelėdžiukus priešais vaiką. Sugalvokite kokį nors frazę, pavyzdžiui: „mano batai buvo du“.  Nusisukite nugara į vaiką ir pakartokite šią frazę linksmai, liūdnai, piktai, nuotaikingai, išsigandusiai, susijaudinusiai, nusivylusiai ir paprašykite atspėti, kuris pelėdžiukas (tiksliau, jo išraiška) taip galėtų pasakyti. Paprašykite įvardinti emociją. Jeigu jūsų vaizduojamos emocijos tarp pelėdžiukų nėra, paprašykite vaiko parodyti savo veidu, kaip galėtų atrodyti veidas, kai vienu ar kitu tonu sakoma emocija. Po to apsikeiskite vaidmenimis – leiskite vaikui įgarsinti emocijas, o jūs spėliokite.

Ko išmokstama: vaikai išmoksta atpažinti tiek savo, tiek kitų žmonių emocijas iš balso tono, vertindami situaciją savo klausos pojūčiais.

Pakartok veiduką!

Susodinkite pelėdžiukus ir paprašykite vaiko atkartoti kiekvieno iš jų veiduko išraišką. Paprašykite įvardinti, ką jis jaučia, kai jo išraiška būna tokia. Sugalvokite keletą kitų emocijų ir pavaizduokite piktą, paniurusį, pavargusį, nusivylusį, nustebusį, pritrenktą iš džiaugsmo veidą ir paprašykite įvardinti emocijas bei pagalvoti, į kurių pelėdžiukų emocijas jos yra panašios.

Ko išmokstama: vaikai atpažins ne tik tėvų, bet ir savo emocijas, vertindami situaciją akimis.

Kada ateina į svečius jausmas…

Emocijas sukelia tam tikri įvykiai. Sukarpykite popieriaus lapus nedidelėmis kortelėmis ir pasitelkite kūrybą – ant kiekvienos iš jų surašykite pačių įvairiausių kasdienių situacijų, kaip kad „barė mama“, „draugas mane užgavo“, „gavau gerą pažymį“, „tėtis kviečia kartu žvejoti“, „padariau klaidą darydamas užduotį“, „man nepavyko užsirišti batų raištelių“ ir pan. Skaitykite korteles po vieną ir paprašykite priskirti, kurio pelėdžiuko jausmas labiausiai atitiktų tavo jausmą, kai taip nutinka.

Ko išmokstama: išmokstama tapatinti situacijas su emocijomis ir, atsidūrus panašiose situacijose, įvardinti savo ir kitų žmonių jausmus.

Jausmų puokštė

Kaip žaisti: Paimkite vieną pelėdžiuką ir paprašykite vaiko įvardinti jo emociją. Tarkime, jūs paėmėte liūdnąjį pelėdžiuką. Paprašykite įvardinti, kaip jis jaučiasi – LIŪDNAS. Tada paprašykite apibūdinti, kokie dar panašūs jausmai atspindi jo išraišką – galbūt pelėdžiukas atrodo pavargęs, nusivylęs, sugniuždytas, įskaudintas.

Ko išmokstama: vaikai įvertina, kokie jausmai yra teigiami, kokie – neigiami, tobulina savo verbalinius įgūdžius, mokosi grupuoti, tiksliau įvardinti emocijas.

Emotion_Owl_04

Pabaigai…

Specialistai skaičiuoja, kad lietuvių kalbos žodžiais galima apibūdinti apie 300 emocijų. Suaugę žmonės gali įvardinti žymiai mažiau, vaikai – vos keletą arba net negali paaiškinti, kokie jausmai privertė jį šaukti atsigulus ant žemės, trenkti draugui ar pabėgti iš pamokos.

Specialistų teigimu, jokiu būdu negalima neigti emocijų – jas reikia išmokti išgyventi nekenkiant kitiems. Tad, jeigu vaikas yra piktas, paprašykite apkabinti piktą žaislą taip stipriai, kaip gali, kol pyktis, pabuvęs „svečiuose“, pats iškeliaus, o ne prasiverš agresijos priepuoliu.

Pelėdžiukus apžiūrėti bei įsigyti galite čia:

https://www.dormeo.lt/dormeo-emociju-peledziukai

RAŠYTI KOMENTARĄ