SALDUMYNAI VAIKAMS. ŽALA IR NAUDA
Kad vaikai mėgsta saldumynus, žinome visi. Ir kartais stebimės — kur mažiesiems jų tiek telpa? Kodėl jie kartais taip trokšta saldainio ar šokolado, kad net dreba? O kodėl kartais saldėsių net kelias dienas nepaliečia? Apie visa tai, bei apie saldumynų žalą ir naudą kalbamės su vaikų ligų gydytoja Rūta Maciulevičiene ir vaikų odontologe Vilma Brukiene.
Kodėl vaikai trokšta saldumynų?
Gydytoja Rūta Maciulevičienė vaikų potraukį saldumynams aiškina fiziologiškai — vaikų medžiagų apykaita yra daug kartų greitesnė nei suaugusiųjų — todėl jiems reikia daug lengvai pasisavinamos energijos. Be to, gliukozė yra pagrindinis maistas raumenims, taip pat ir smegenims — joms taip pat reikia ir riebiųjų rūgščių, bet gliukozė ne mažiau svarbi. „Kai krenta gliukozės kiekis žemiau normos, organizmas pradeda skaldyti savo paties riebalus ir iš jų gaminti energetines medžiagas. Tokiomis stresinėmis sąlygomis riebalai skyla ne iki galutinių produktų, o iki vadinamųjų ketonų. Galima pastebėti, kad tuomet vaikams iš burnos atsiranda nagų lako kvapas, mažylis pasidaro vangus, mieguistas, atsisako valgyti, išblykšta, jį pykina, o iš tiesų vaikas gali apsinuodyti savo paties skilimo produktais — jei jam trūksta gliukozės”, — išgirdę tokį paaiškinimą turbūt dauguma tėvelių sutiks, kad saldumynai vaikui — gyvybiškai būtini. Žinoma, visur turi būti saikas — dalį gliukozės galima keisti fruktoze — lengvai pasisavinamu vaisių cukrumi. Tačiau fruktozę toleruoja ne visi vaikai — tokiems vaikučiams sultys ir vaisiai gali sukelti viduriavimą.
Vaikams labiau nei suaugusiems saldumynų norisi ir todėl, kad jie daug daugiau juda — pabandykite pajudėti tiek, kiek dvejų, trejų metų vaikas ir po poros valandų turbūt gulėsite be energijos. Taigi mažylio energetiniai poreikiai yra didesni, o sukaupiamos gliukozės atsargos — mažame organizme — daug mažesnės.
Dėl besaikiškumo kalti tėvai?
„Kai kurie tėvai skundžiasi, kad vaikas griebia saldumynus kaip pamišęs, kad gali jų suvalgyti tiek, kad paskui pradeda pykinti. Dėl to kalti tik suaugusieji — nes jie neduoda tam vaikui saldumynų tada, kada jam reikia, ir tada jo organizmas pradeda elgtis kaip bado sąlygomis”, — aiškina gydytoja. Tai kokia būtų išeitis? Vaisiai, saldainiai, cukrus ir kiti dalykai, turintys lengvai pasisavinamų angliavandenių, visada turėtų būti ten, kur vaikas galėtų jų bet kada pasiimti — pataria R. Maciulevičienė. Gydytoja nepritaria tėvų sprendimui duoti po vieną saldainį mažyliui po pusryčių, pietų ir vakarienės — nes galbūt po pusryčių vaikui to saldainio visai nereikės, o užsinorės jo po valandos, pusantros ar pabėgiojus lauke.
Geri ir blogi saldumynai
„Dantims kenkia visi saldumynai, kurių sudėtyje yra cukraus. Nekenksmingi būtų tik tie, kurie pagaminti su cukraus pakaitalais”, — sako vaikų odontologė. Tačiau dantims kenkia ir kiti maisto produktai, ne tik saldumynai — išskyrus vos kelis: pavyzdžiui, fermentuotas sūris ne tik nekenkia dantims, bet turi net ir prieškariesinių savybių. Labiausiai iš saldumynų, sako V. Brukienė, kenkia lipnūs, kurie gerai išsilaiko ant dantų paviršiaus, taip pat tokie, kurie burnoje laikomi ilgą laiką. Žodžiu, kuo ilgiau saldumynas kontaktuoja su dantimis — tuo jis pavojingesnis.
Vaikų gydytoja prasčiausiais saldumynais vadina ledinukus: ” Ypač dar jei juos vaikai kramto — tada prie angliavandenių poveikio dantims prisideda ir mechaninis jų žalojimas.” Sveikiausiais angliavandeniais laikomi natūralūs — tie, kurių yra vaisiuose ir sultyse — žinoma, jei vaikučio organizmas toleruoja fruktozę. Renkantis saldžius gėrimus R. Maciulevičienė pataria atsisakyti tų, kurių sudėtyje yra dirbtinių saldiklių — vaikams reikia cukraus, bet ne saldiklių. „Atsigerti tinkamiausias dalykas yra vanduo. Sultys jau laikomos maistu, nes turi didelę maistinę vertę. Todėl geriausia vaiką girdyti vandeniu arba juo skiestomis sultimis.”
Sultys, pasak odontologės, kenkia dantims ne tik dėl cukraus, bet ir dėl rūgščių. Gazuotų gėrimų sudėtyje yra šarmo — visa tai sukelia dantų eroziją.
Ir dar vienas vaikų gydytojos patarimas — reikia žinoti, kokios naudos norime iš maisto produkto. Jei reikia greitai pasisavinamų angliavandenių — produkte turi būti cukraus, jei reikia lėtai pasisavinamų angliavandenių, kurie suteikia ilgalaikį energijos užtaisą — tinka makaronai ir bandelės, o kai šalta ir sunaudojama daug energijos — naudokime maisto produktus, turinčius riebalų.
Svarbiausia — tinkama higiena
„Savo pacientams patariu saldumynus valgyti kuo rečiau. Pagrindinis dalykas, kenkiantis dantims — dažnas užkandžiavimas”, — sako V. Brukienė. Vaikų odontologė pataria saldumynus valgyti kartu su pagrindiniu maistu ir geriau suvalgyti didesnį kiekį per vieną kartą nei mažesnius dažniau. „Mūsų siekiamybė būtų Skandinavijos šalių pavyzdys — jie leidžia vaikams valgyti saldumynus vieną dieną per savaitę — šeštadienį arba sekmadienį. Tai jiems tampa pramoga ir tuo pačiu sumažinamas suvartojamų saldumynų kiekis.”
Mažųjų smaližių tėvėlius galima paguosti — jei dantys yra valomi bent du kartus per dieną, manoma, kad maistas nebeturi tokios didelės įtakos kariesui atsirasti. Dukart per dieną dantukus valyti būtina, o po kiekvieno saldumynų valgymo reikėtų burną išsiskalauti vandeniu. Taigi gera burnos ir dantų higiena gali išgelbėti nuo kenksmingo saldumynų poveikio ir nereikės iš vaikų atimti vieno iš didžiausių vaikystės džiaugsmų — saldumynų.