UŽ KĄ DAUGIAU NIEKADA NEBARKITE SAVO VAIKO
Kiekvienai mamai norisi gerai išauklėti vaiką, paruošti jį gyvenimui ir visko išmokyti. Besivaikydamos šių tikslų, kai kurios mamos pamiršta, kad mažyliui, savo ruožtu, norisi jaustis mylimu ir laimingu. Dėl to ne visus jų veiksmus reikia kontroliuoti ir grūsti į įvairiausius rėmus.
Man buvo labai nelengva pripažinti, kad vaiko išdaigų priežastimi dažniausiai tapdavo mano pačios pedagoginės klaidos. Dėl to bausti vaiką beprasmiška – geriau paaiškinti ir parodyti savo pavyzdžiu.
Štai už ką daugiau nebaru savo mažylio.
Už betvarkę
Išmėtyti žaislai vaikų kambaryje ar neišplauti indai po pietų – ne visada katastrofa. Pastebėjau, kad vaikas taip elgiasi, kai įsitraukia į kažkokį labai svarbų jam dalyką. Tegu iš pradžių padaro tai, kas jį taip sudomino. Paskui galima ramiai priminti apie jo pareigas. Daugumoje atvejų vaikas savo klaidas ištaiso.
Už sulaužytus žaislus
Nulaužtas mašinėlės ratukas ar sudaužyta lėkštė nuliūdina ne tik mane, bet ir patį vaiką. Tai ar verta bausti? Labai abejoju, kad jis specialiai sugadino savo mėgstamą žaislą. Geriau užjausti, išreikšti savo jausmus žodžiais ir pasistengti drauge ištaisyti situaciją.
Už filmukų žiūrėjimą
Kartais atrodo, kad vaikas praleidžia priešais televizorių pernelyg daug laiko. Pirmoji reakcija – uždrausti bet kokius elektroninius žaislus ir paskelbti detoksikaciją nuo filmukų. Bet ar tikrai verta tai daryti? Aš ėmiau siūlyti mažajam kokybiškus, amžių atitinkančius filmukus ir rengti bendro žiūrėjimo vakarus. Tai sutvirtina santykius šeimoje ir leidžia suprasti, kas domina mažylį konkrečiu momentu.
Už dėmes ant drabužių
Išlaistė ant savęs sultis, apsitaškė sriuba ar sutraiškė uogas ant baltų marškinėlių? Pirmas dalykas – nereikia sodinti vaiko prie stalo, aprengto drabužėliais, kurių jums gaila. Antra – tai jo daiktai, ir visą situacijos “smagumą” jis jau pajuto. Trečia – šiuolaikiniai dėmių išėmėjai gali labai daug. Geriau ramiai išmokyti vaiką išsiskalbti mėgstamą drabužį, nei užtaisyti skandalą tuščioje vietoje.
Už draugystę su tais, kurie man nepatinka
Labai svarbu gerbti savo vaiko pasirinkimą ir sprendimus. Geriau išsiaiškinti, kuo mažylį traukia naujas draugas, o ne drausti bendrauti. Paprastai tėvų nepritarimas vaikų draugystei – šališko, neobjektyvaus požiūrio rezultatas. Kai mažylis žino, kad mama jį palaiko bet kokiose situacijose, jis noriau papasakos, kur ir su kuo leidžia laiką.
Už mano išpūstus lūkesčius
Amžiaus neatitinkantys reikalavimai – štai kur didžiulė šiuolaikinių mamų bėda. Dviejų metų mažylis negali skaičiuoti, o sulaukęs penkerių – negali tobulai groti pianinu. Viskam savo laikas. Barti vaiką už tai, kad jis nepajėgus aplenkti savo vystymosi ir šitokiu būdu nepateisina mamos lūkesčių – kvaila. Geriau užsiimti su vaiku ir džiaugtis visais jo pasiekimais.
Už savo nuomonę
Pareikšti savo nuomonę vaikas gali ir sulaukęs trijų, ir septynių, ir keturiolikos metų. Augdamas ir bręsdamas vaikas įveikia krizių periodus, kurių metu jam svarbu apginti savo požiūrius. Kuo vyresnis vaikas, tuo labiau jo nuomonė gal skirtis nuo tėvų pažiūrų. Svarbu tai priimti ir stengtis ieškoti kompromisų. Mama neturi priimti svarbių sprendimų už savo vaiką – taip ji sunaikins jame savarankiškumą ir pasitikėjimą savimi. Be to, tėvų nuomonė – ne visada teisinga.
Rami reakcija į vaiko išdaigas padės ne tik išvengti konfliktų, bet ir išmokyti, kad bet kokią klaidą galima ištaisyti. Kuo ramesni santykiai šeimoje, tuo harmoningiau ir teisingiau vystosi mažasis žmogus. Auklėjime mamai reikia pradėti visų pirma nuo savęs.
Šaltinis:
www.seimairnamai.eu