VAIKAS PAINIOJA SPALVŲ PAVADINIMUS – AR TAI NORMALU?
Nepanikuokite anksčiau nei reikia
Pasitaiko atvejų, kuomet vaikai, paprašyti sudėlioti spalvotas kaladėles, tai padaro visiškai teisingai, tačiau kokios spalvos yra atskiras žaislas jie nežino. Nepanikuokite! Ramiai paaiškinkite, kokia tai spalva, koks jos pavadinimas. Galbūt Jūsų atžala paprasčiausiai nežino, kaip atrodo žalia ar raudona, o juo labiau šviesiai žydra?
Bet atsitinka ir taip, kad vaikučiai taip ir neatskiria nei vaivorykštės spalvų, nei juo labiau jų atspalvių. Aklumas kai kurioms spalvoms, tai – daltonizmas. Apie tai reikėtų susimąstyti, jeigu vaikas ilgą laiką nemato kurios nors iš spalvų, nuolatos ir ilgai painioja vieną spalvą su kita, silpnai skiria vieną iš daugelio spalvų, arba galbūt pastebėjote, kad jis mato nespalvotą vaizdą.
Jeigu pastebite bent vieną iš minėtų simptomų, būtinai nuveskite vaiką okulisto konsultacijai. Nerimauti nereikėtų, kol gydytojas, atlikęs spalvų juslės testus nepatvirtins, kad problema iš tiesų yra.
Jeigu rimtesnių sutrikimų nepastebite, nepamirškite, kad tik kantrus ir nuoseklus darbas su vaiku lemia spalvų pažinimo laiką. Spalvas jaučiame anksti, bet pažinti joms reikia ne vienerių metų. Todėl visiškai normalu, kad vaikas iki penkerių, kartais iki šešerių, žiūrėdamas į saulę, negali pasakyti, kokios ji spalvos, nors apie geltoną kažkur kažką jau yra girdėjęs.
Tai visada verta prisiminti:
- Matyti ir pažinti spalvas — tai ne tas pats.
- Daugelį spalvų ir atspalvių kūdikiai supranta jau šešerių mėnesių, tačiau pavadinimais jas įvardinti gali tik sulaukę penkerių, kartais ir vėliau.
- Spalvoti daiktai kambaryje — geriausi pagalbininkai išmokti spalvų pavadinimus. Tereikia nuolat juos priminti.
- Tik nuoseklus, kantrus darbas padeda pažinti spalvas ir jų atspalvius.
- Mergaitės paprastai anksčiau skiria spalvų pavadinimus nei berniukai.
Apsišarvuokite kantrybe ir Jūsų vaikas tikrai atneš bet kurį spalvotą pieštuką, kurio tik paprašysite!