MOTINYSTĖS IŠMOKOS. VISKAS, KĄ JUMS REIKIA ŽINOTI APIE JAS
Atėjus labai gražiam laikui, kuomet yra laukiamas šeimos pagausėjimas, galvoje gali suktis daug įvairiausių klausimų: ką nusipirkti, ką suremontuoti, perstatyti, iškraustyti ar dar kažką sugalvoti… Bet svarbu susipažinti su galbūt mažiau įdomia, bet reikalinga informacija apie motinystės išmokas, darbo galimybes „atostogaujant“ bei apskaičiavimo formuluotę laukiantis vaikelio. Šiame straipsnyje, teisininkė Greta Užkuraitė, mums pateikia pačius svarbiausius aspektus ir atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus, kurie gali kilti esamiems ar būsimiems tėvams apie išmokas.
Kas gali gauti motinystės išmoką?
Tiek nėštumo ir gimdymo išmoka, tiek vaiko priežiūros išmoka gali būti skirta tuo atveju, jeigu yra sukauptas nemažesnis kaip 12 mėnesių socialinis ligos ir motinystės stažas per paskutinius 2 metus, nepriklausomai nuo to, kokiu principu buvo dirbama (darbo sutartis ar individuali veikla). Jeigu verčiatės individualia veikla, svarbiausias kriterijus, kad SODRAI būtų sumokėta bent jau dvylika socialinio ligos ir motinystės draudimo įmokų nuo vienos minimalios mėnesinės algos, kitaip stažo išmokai gauti gali nepakakti.
Į šį socialinį ligos ir motinystės stažą yra įtraukiami laikotarpiai, kuomet buvo gautos ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros ir nedarbo išmokos.
Kaip nustatomas išmokos dydis?
Jeigu jūsų socialinis ligos ir motinystės stažas yra pakankamas, tampa svarbu sekantis žingsnis – išmokos dydžio nustatymas. Tam, kad būtų apskaičiuotas išmokos dydis, bus imamas jūsų draudžiamųjų pajamų dvylikos mėnesių vidurkis, praleidžiant vieną mėnesį prieš gimdymo atostogas. Pavyzdys, jūsų nėštumo ir gimdymo atostogos prasideda 2020 balandžio 1d, tad laikotarpis išmokai gauti bus vertinamas nuo 2019 kovo iki 2020 vasario.
Na, o jeigu dirbate kombinuotai, t.y. turite tiek darbo sutartį, tiek vykdote ir individualią veiklą, išmokai apskaičiuoti bus vertinamos visos pajamos. To nereikėtų bijoti ir klaidinga būtų manyti, kad dėl kombinuoto darbo susidursite su sunkumais išmokai gauti, kadangi atvirkščiai – įvertinus jūsų pajamas gautas tiek iš darbo sutarties tiek iš individualios veiklos, turite galimybę gauti didesnę išmoką.
Išmokos dydžiui turi įtakos ir dar keli faktai:
- Esant nėštumo ir gimdymo atostogose (apytiksliai 2 mėnesiai prieš ir 2 mėnesiai po gimdymo – mokama 77.58% kompensuojamo darbo užmokesčio.
- Pasirinkus vaiko priežiūros atostogas 1 metų laikotarpiui – mokamas 77.58% kompensuojamo darbo užmokesčio dydžio.
- Pasirinkus vaiko priežiūros atostogas 2 metų laikotarpiui, pirmais „atostogų“ metais bus mokama 54,31%, o antrais – 31,03% kompensuojamo darbo užmokesčio.
Kokią įtaką išmokų dydžiams turėjo mokesčių reforma?
Dažnai pasitaikantis klausimas ir visuomenėje klaidingai susiformavusi nuomonė, jog pasikeitus išmokų procentų dydžiams, sumažėjo ir pačios išmokos. Tai yra mitas.
2019 m. priimta mokesčių reforma sujungė darbdavio ir darbuotojo mokesčiai. Kitaip tariant, dalis darbdavio mokesčių buvo perkelta darbuotojui ir dėl šių priežasčių atlyginimas ,,ant popieriaus‘‘ padidėjo, nors ,,į rankas,, gaunama suma nepatiko. Dėl šių priežasčių, išmokos dydis procentais turėjo būti sumažintas, kad atitiktų išmokos gavėjo kompensuojamojo uždarbio faktišką dydį. Kitaip tariant, pakito tik išmokos procentinis apskaičiavimas, bet tiek darbuotojų faktiškai gaunasi atlyginimai, tiek išmokos nesumažėjo.
Ar galiu dirbti vaiko priežiūros atostogų metu?
Jūs galite dirbti tiek pirmais, tiek antrais metais, tiesiog jei dirbsite pirmais – išmoka bus atitinkamai mažinama. Antrais vaiko priežiūros atostogų metais, jūs galite dirbti savo darbovietėje ir gauti išmoką, tiek susirasti kitą darbą ar vykdyti IV ir gauti išmoką. Pastaruoju atveju, jūsų pagrindinė darbovietė vis tiek yra įpareigota išsaugoti jums darbo vietą iki kol vaikui sukaks 3 metai.
Gera naujiena, jog vaiko priežiūros atostogas gali panaudoti ne tik mama. Teisę „atostogauti“ turi ir tėtis ar netgi seneliai. Taip pat, svarbu paminėti, jog antrais išmokų metais, vienam iš tėvų ar senelių „atostogaujant“, išmokos gavėjas gali tapti kitas teisę į išmoką turintis asmuo. Dažnai sutinkama situacija, kuomet mama antrais vaiko priežiūros metais lieką su vaikučių, bet išmoka yra apskaičiuojama pagal tėčio paskutinių 12 mėnesių gautas pajamas.
Į ką atkreipti dėmesį keičiant išmokos gavėją antrais vaiko priežiūros metais?
Jeigu sugalvojote pasinaudoti tokia galimybe ir pakeisti išmokos gavėją, nepamiškite atkreipti dėmesį į kelis svarbius punktus.
Visų pirma, reikėtų atsižvelgti ar būsimas išmokos gavėjas turi sukaupęs reikalingą socialinį ligos ir motinystės stažą, apie kurį kalbėjau pačioje pradžioje.
Tuomet, įsivertinti, kas gauna daugiausiai draudžiamųjų pajamų, nes apskaičiuoti išmoką bus imamas to žmogaus deklaruojamų pajamų dvylikos mėnesių vidurkis, praleidžiant vieną mėnesį prieš išmokos paskyrimo datą.
Sekantis žingsnis būtų pateikti vieną prašymą Sodrai dėl išmokos nutraukimo, o tas kitas asmuo turės pateikti prašymą dėl išmokos skyrimo.
Svarbu paminėti, jog jei jūs nebeturite jūsų laukiančio darbdavio ir negaunant vaiko priežiūros išmokos, antrais metais jums gali nebesikaupti socialinis ligos ir motinystės stažas. Tai gali turėti neigiamos įtakos jūsų vėlesnėms išmokoms esant šeimos pagausėjimui.
Kaip bus su išmoka, jei laukiuosi vaikelio bebūnant vaiko priežiūros atostogose su kitu vaiku?
Jeigu jums gims vaikelis bebūnant vaiko priežiūros atostogose su kitu vaiku, galėsite gauti abi išmokas. Bet abi šios išmokos negalės viršyti 77,58 % jūsų kompensuojamo darbo užmokesčio.
Be to, jei apskaičiuojant pajamų vidurkį naujai išmokai gauti, į šį laikotarpį patenka nors kiek vaikų priežiūros atostogų laikotarpio su prieš tai gimusiu vaikeliu, galite pasirinkti jums palankesnį išmokos apskaičiavimo būdą:
- Jei antrais vaiko priežiūros metais dirbote ir gavote išmoką ir šios pajamos lemia naudingesnį išmokos apskaičiavimo metodą, nei kad gavote su prieš tai gimusiu vaiku, tuomet galite rinktis, kad išmoka būtų apskaičiuojama iš naujo.
- Jei visgi jums aktualu, kad gautumėte tokią pat išmoką, kaip gavote su prieš tai gimusiu vaiku, galite rinktis šį variantą.
Svarbiausiai šiuo metu nelikti nežinioje ir pasidomėti, kas jums iš tikrųjų priklauso, tam, kad galėtumėte pasirinkti jums finansiškai palankiausią sprendimą bei džiaugtis šeimos pagausėjimu.
Autorė – teisininkė Greta Užkuraitė