KAIP PASIKEIČIA VYRO SAVIJAUTA TAPUS TĖČIU?
Per pastaruosius kelis dešimtmečius požiūris į vyro pareigas šeimoje labai keitėsi. Nuo požiūrio, kad tėvas yra šeimos maitintojas, perėjome prie požiūrio, kad jis gali rūpintis vaikais ir įsitraukti į vaikų auginimą lygiai tiek pat, kiek mama. Taigi, iš vyrų tikimasi aktyvaus dalyvavimo vaikų auginime bei fizinės pagalbos ir emocinės paramos moteriai susiduriant su įvairiais motinystės sunkumais ir iššūkiais. Taip pat akcentuojama, koks svarbus vaikelio vystymuisi yra tėčio vaidmuo ir vaiko ryšys su juo. Šalia gausybės lūkesčių vyrų atžvilgiu reikia aptarti ir atsižvelgti, kiek jie turi vidinių resursų visus juos išpildyti.
Tapę tėvais, vyrai susiduria su daugybe iššūkių ir visa tai paveikia jų emocinę savijautą.
- Psichologiniai tyrimai parodė, jog dažnai ankstyvuoju laikotarpiu po vaikelio gimimo vyrai išgyvena didesnį nei įprastai nerimą ir stresą, jiems padidėja rizika susirgti depresija.
- Vyrai, kurie susilaukia vaiko, šešias savaites po jo gimimo jaučia didesnį nuovargį, irzlumą, stipresnes depresines nuotaikas, nervingumą, dėmesio koncentracijos sumažėjimą, juos dažniau kankina nemiga, galvos skausmas, nugaros skausmai ir peršalimo ligos.
- Stipresnis stresas vyrams dažniausiai pasireškia jau laukiantis vaikelio ir tai yra susiję su daugeliu psichologinę būseną lemiančių veiksnių: finansiniais sunkumais, gyvenimo būdo pokyčiais, identiteto pasikeitimu, o ypač santykių su žmona problemomis bei menku socialinių ryšių tinklu. Pastarieji nesklandumai lemia didesnį psichologinį pažeidžiamumą.
- Nepasitenkinimas tarpusavio santykiais, įvairūs sunkūs išgyvenimai prieš susilaukiant vaikelio, anksčiau buvusi depresija, socialinės paramos stoka, bei ribotas suvokimas, ko iš vyro tikimasi susilaukus vaikelio, gali kelti nerimą bei padidinti depresijos riziką.
Nereikia galvoti, kad tik moterys patiria stresą tapusios mamomis. Tose situacijose, kuriose stresą patiria moteris, stresą išgyvena ir vyras. Nors vyrams psichiniai sunkumai po vaiko gimimo pasireiškia šiek tiek silpniau, nei moterims, tačiaui visokios problemos paveikia juos abu.
Būtina paremti vienas kitą ir ieškoti pagalbos, nes jei ir moterį, ir vyrą tuo pačiu metu ištinka depresija po gimdymo, jie veikia vienas kitą ir jų būklė dar pasunkėja. Jei vaikui tenka augti su abiem depresija susirgusiais tėvais, tai neigiamai veikia jo socialinę, psichologinę ir pažintinę raidą. Gera žinia ta, kad jei tik moteris serga depresija po gimdymo, sveikas tėtis turi galimybę kompensuoti tai, ko vaikeliui negauna iš mamos ir apsaugoti nuo žalingų mamos depresijos padarinių jo vystymuisi.
Taigi, vyro vaidmenų pokyčiai, laukiantis ir susilaukus vaikelio, turi reikšmingos įtakos jo savijautai. Kad būtų mažiau streso ir įtampos, labai svarbu ruoštis laikui, kai vaikelis gims. Svarbu domėtis vaiko priežiūra, raidos ypatumais, maitinimo ir miego klausimais, galimais pavojais poros santykiams ir kitais ne tik mamos, bet ir tėčio laukiančiais iššūkiais.
Kuo daugiau žinių – tuo mažiau nežinomybės ir nerimo.
Žinojimas, kas laukia ir kaip su tuo galės susitvarkyti, vyrui suteikia daugiau pasitikėjimo savimi. Taip pat labai svarbu apgalvoti, į ką bus galima kreiptis pagalbos įvairiais klausimais, turėti aplinkinių rato paramą ir rūpintis sveikata, kad užklupus iššūkiams pakaktų energijos juos įveikti.
Autorė
Psichologė Karolina Tarnauskienė