VAIKŲ BAIMĖS: „IŠSISKYRIMO NERIMAS“

Mažyliai auga, tobulėja, regis, tampa vis savarankiškesni – išmokę sėdėti gali kelias minutes ramiai barškinti žaisliukais, tyrinėti aplinką kol sukatės aplink su kasdieniais darbais. Bet štai, regis staiga, per vieną dieną, jie vėl tampa kūdikiais – nori nuolat būti šalia Jūsų, negali nei sekundei paleisti iš akių, net ir naktį pabunda baisingai verkdami ir Jūsų ieškodami. 

Regis, kad tai – žingsnis atgal… Tačiau iš tiesų tėra dar vienas didelis pasiekimas, pasislėpęs po pavadinimu – „IŠSISKYRIMO NERIMAS“. Išsiskyrimo nerimas pasireiškia maždaug tarp 8- 18 mėnesių. Tai reiškia, kad mažylių intelektui sparčiai vystantis jie pradeda suvokti Jūsų atsiskyrimą, tačiau dar nesuvokia, kad nedingstate visam laikui, kai Jūsų nėra. Kitaip tariant, tai rodo, kad su mažyliu turite stiprų, gyvybiškai svarbų ryšį – esate svarbiausias šaltinis, patenkinantis tiek fizinius tiek emocinius poreikius.

Išsiskyrimo nerimo etapo ženklai:

  • Stiprus prieraišumas;
  • Naktinis verksmas ieškant vieno iš tėvų;
  • Svetimų žmonių baimė;
  • Mažylis lengvai nurimsta priglaudus, nešiojant;
  • Dažnas noras žįsti.

Kaip elgtis?

  1. Stenkites patenkinti mažylio poreikį būti šalia. Leiskite kūdikiui būti kūdikiu – šio proceso nepaskubinsite, tačiau galite padėti. Praktikuokite trumpus „dingimus“ – pasislėpkite už kampo ir vėl pasirodykite, rodydami teigiamas emocijas .Žaiskite savotiškas slėpynes. Taip leisite mažyliui suprasti, kad visada sugrįšite.
  2. Niekuomet nesistenkite „išsmukti“ mažyliui nepastebint, nes taip tik pratęsite šį etapą, suformuosite nuolatinę nerimo būseną, vaikelis tiesiog bijos Jus apskritai paleisti iš akių.
  3. Padažnėję žindymai šiuo metu – tai dar vienas mažylio būdas užsitikrinti ir patvirtinti Jūsų artumą. Ypač nakties metu! Paprastai praėjus išsiskyrimo nerimo etapui žindymo dažnis grįžta į vėžes ( iki kito naujo etapo…).

Laikas, kiek trunka šis etapas kiekvienam mažyliui skirtingas, tad kaip ir su kiekvienu pasiekimu, taip ir su šiuo – savo vaikelio lyginti su kitais nereikėtų. Ir nors kartais jis užtrunka, tačiau nesitęsia amžinai – galiausiai mažylis supras, kad išėję Jūs sugrįšite. O iki tol tereikia atrasti pozityvumo šiame laikotarpyje – juk tai tėra dar vienas įrodymas, kad mažas žmogus auga, vystosi, o jo ryšys su Jumis – ypatingas.

Autorė Emilija Vičiūnienė

https://www.facebook.com/akuseresuzrasai

 

RAŠYTI KOMENTARĄ