MATYTI, GIRDĖTI, LYTĖTI. STIMULIUOK KŪDIKIO POJŪČIUS

Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais kūdikiai turi keletą svarbių poreikių, kuriais reikia pasirūpinti. Maistas, gėrimas, čiulpimas, miegas, buvimas ant rankų, žaidimas ir žinoma – bendravimas. Daugeliu atvejų elgesį sąlygoja tam tikri veiksniai, kurie turi įtakos vystymuisi pirmaisiais gyvenimo metais. Kūdikiams bendravimo reikia ne ką mažiau nei maisto. Taip pat svarbu stimuliuoti kūdikio jutimus. Akimirksniu kūdikis atsiduria pasaulyje, pilname naujų vaizdų, garsų ir jausmų. Stimuliuodama jo pojūčius, padėsi kūdikiui sužinoti apie naują aplinką ir leisi joje pasijusti jaukiau.

Rega

Naujagimio rega yra mažiausiai išsivystęs pojūtis, aplinką mažyliai mato neryškiai ir labai miglotai. Jų akys klaidžioja, o sutelkti žvilgsnį į  skirtingus objektus net ir labai trumpą laiką kūdikiai geba vos 25cm atstumu. Kūdikių regėjimas prilygsta tik 4proc. suaugusio žmogaus regos aštrumo. Geriausiai kūdikio dėmesį atkreipia paprasti kontrastingi objektai.

41oyoBxJZILJau pirmojo gyvenimo mėnesio pabaigoje mažyliai išmoksta sutelkti žvilgsnį. Būdami dviejų mėnesių pradeda išskirti spalvas. Trijų mėnesių- išsivysto gebėjimas skirti objektus, o keturių-penkių mėnesių mažyliai sugeba sutelkti žvilgsnį į objektą vieno metro atstumu.

Patarimas. Kūdikio kambarį dekoruokite geometrinėmis figūromis ir sodriomis spalvomis (geriausia juoda – balta). Kūdikių dėmesį taip pat traukia judantys objektai, todėl žaisdama su mažyliu judink žaisliuką pirmyn ir atgal. Retkarčiais keisk paveiksliukus virš jo lovytės. Kūdikis iš karto pastebės, kad jie bus kitokie, nei jau susiformavę jo atmintyje.

Klausa

Priešingai nei rega, klausa jau yra puikiai išsivysčiusi prieš kūdikiui gimstant. Paskutiniame nėštumo mėnesy, kūdikio klausa tampa labai jautri išorėje sklindantiems garsams, ypač mamos balsui. Atpažįstamas balsas leidžia kūdikiui saugiau jaustis naujame pasaulyje.

Patarimas. Norint stimuliuoti kūdikio klausą, žvangink barškutį už kūdikio galvytės arba vienoje jos pusėje, taip skatinsi mažylį suktis į tą pusę. Mėgink pakviesti kūdikį iš įvairių vietų, keisk balso intensyvumą. Be to nepamiršk, kad Tavo kūdikis įsimena garsus, kuriuos dažnai girdėjo būdamas gimdoje. Muzika, kurios klauseisi besilaukdama mažylio, gali jį raminti.

Lytėjimas 

Oda – didžiausias žmogaus jutiminis organas. Kiekviename kvadratiniame naujagimio odos centimetre yra apie 6 milijonai ląstelių. Būdamas gimdoje, kūdikis daug nesupranta apie lytėjimą, tačiau, nuo pat gimimo akimirkos jį užplūsta nauji pojūčiai.

Nėra nieko šilčiau nei Tavo rankos. Rūpinimasis ir glostymas kūdikiui ne tik malonus, bet ir suteikia emocinio komforto bei saugumo jausmą. Maudynės ir masažas užtikrina normalią kūno temperatūrą ir kraujo cirkuliaciją, išlaikant audinio atsparumą.

Kūdikio odelė visada turi būti sausa ir šilta. Stebėkite mažylį, kad dėl drėgmės stokos, temperatūros kaitos ar trinties su drabužiais oda netrūkinėtų.

baby massagePatarimas. Prisilietimo pojūtis gali būti stimuliuojamas kūdikį masažuojant. Tai sumažina streso hormonų kiekį, stiprina imuninę  sistemą, pagerina kvėpavimą, virškinimą. Masažas taip pat gali padėti neramiems kūdikiams užmigti ir sumažinti pilvo dieglius. Suteik kūdikiui galimybę tyrinėti skirtingus daiktus. Nesijaudink, kad jis viską kiša į burną – jei daiktas švarus, pakankamai didelis, kad neprarytų, ir. žinoma, neaštrus, leisk kūdikiui jį tyrinėti burna ir rankomis.

RAŠYTI KOMENTARĄ