KAIP MAUDYTI MAŽYLĮ?

  • Audinio ar vatos gabalėlio kūdikiui prausti;
  • Švelnaus muilo (pH5) ;
  • Kūdikių šampūno;
  • Vatos tamponėlių;
  • Rankšluostėlio su gobtuvu;
  • Vystyklų;
  • Švarių drabužėlių.

Reikėtų nepamiršti, kad vonelė taip pat turi būti tinkamai paruošta. Geriausia, kad joje būtų įrengtas specialus įdėklas kūdikiui, kad maudant mažylis nenuslystų. Šis prietaisas, pagamintas iš tvirtos plastmasės ir išimamo medžiaginio kilimėlio, puikiai prilaiko maudomą mažylį ir fiksuoja jo galvutę, todėl mamai nebereikia nerimauti, kad jos vaikas įkris į vandenį ir prigers.

Be to reikėtų nepamiršti ir kambario aplinkos. Jos temperatūra turėtų būti nuo 24 iki 27 laipsnių, kad išėmus mažylį iš vandens, jam nekiltų pavojus sušalti. Taip pat kambaryje tuo metu negali veikti jokie kondicionieriai. Vaikučiui turi būti sukurta jauki aplinka. Gydytojai net pataria užleisti ramią muziką maudymosi metu.

Apie pačias maudynes

Gydytojai šią procedūrą pataria vykdyti taip:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sudrėkinta paprastame vandenyje audinio skiautele ar vatos gabalėliu nuprausti naujagimio veidelį, nepamiršti sričių už ausų ir po smakru.
Nuprausti kūdikio krūtinę ir rankytes, rūpestingai nuplauti tarpupirščius. Jeigu bus prausiama pamuilinta audinio skiautele ar vatos gabalėliu, būtina paskalauti vandeniu, kad odelė netaptų sausa ir sudirgusi. Svarbiausia, kad prausimo priemonės būtų natūralios ir nepatektų į akytes.
Svarbu nuprausti kūdikio nugarytę. Nuprausus švelniai patapšnoti rankšluosčiu, taip nusausinti odelę. Šiurkštus trynimas gali suerzinti kūdikio odą, todėl rankšluostis turi būti ypatingai švelnus.
Nuplauti reikia ir kūdikio genitalijų sritį iš priekio į užpakalį, tada kojytes ir pėdas, ypač kruopščiai nuprausti tarpupirščius. Švelniai paplekšnoti rankšluosčiu, kad kūdikio oda išdžiūtų.
Norint ištrinkti kūdikiui plaukučius, nuo audinio skiautelės reikia nugręžti ant jo galvytės truputį vandens, šiek tiek užlašinti kūdikių šampūno, neerzinančio akių, ir švelniai pamasažuoti skalpą. Nereikia bijoti dėl momenėlio — jis pakankamai tvirtas, ir švelniai elgiantis kūdikis nesusižeis. Tada reikia rūpestingai nuplauti šampūną pamirkytu šiltame vandenyje audinio gabalėliu.
Užbaigus maudyti, svarbu rūpestingai nušluostyti kūdikį ir apvilkti švariais drabužėliais.
Procedūra neturėtų trukti ilgiau 5-8 minučių.

Ką daryti jei mažylis bijo vandens

Jei mažylis bijo vandens, tada su juo reikėtų nuolat žaisti ir jį kalbinti, kad nukreipti jo dėmesį nuo nemalonios procedūros. Tokiu atveju maudymas neturėtų užtrukti daugiau nei 3 minutes.
Laima Bulikaitė tokiu atveju pataria mažylį maudyti didelėje vonioje, tačiau kartu su juo turėtų maudytis ir vienas iš tėvų: „Mažylį reikėtų pasiguldyti sau ant krūtinės (jo veidukas turi žiūrėti į kurio nors iš tėvų veidą) ir po truputį, kad neišsigąstų, su ranka ant nugarytės ir rankyčių pilti šiltą vandenį. Galima abiem šiek tiek panerti, taip, kad vaikučio galvytė nesušlaptų. Jei vaikelis baiminasi, vertėtų pakalbinti jį ar ką nors paniūniuoti.

Pirmieji judesiai vandenyje

Gydytojai pripažįsta, kad labai naudinga mažylius pratinti maudytis didelėje vonioje, ypač jei tai kūdikiui teikia malonumo.
Kaip teigia Laima Bulikaitė: „sunkiausia išmokyti vaiką laikytis ant vandens. Abiem rankom įdėkite ant nugaros gulintį mažylį į vandenį. Šis turėtų apsemti vaiko ausytes. Viena ranka prilaikydami už kaklo ir galvytės, kita už užpakaliuko, pasūpuokite. Vėliau laikydami tik už galvytės (netoli kaklo) pabandykite vedžioti nuo vieno vonios krašto iki kito, sukite ratukus. Lygiai taip pat pabandykite „vedžioti” viena ranka laikydami tik už smakro, plaukite „varliuku”. Stenkitės neprilaikyti užpakaliuko ar pilvuko”.
Beje, pasirodo, kuo didesnis vaikas, tuo sunkiau jį išmokyti laikytis ant vandens. Pavyzdžiui, su aštuonių mėnesių mažiuku tektų gerokai paplušėti.
„Jei mažasis nesirauko ant nosytės užtiškus srovelei vandens, vadinasi, metas tapti ruoniuku. Tik neskubėkite. Juk puikiai žinote, kad panėrus po vandeniu, negalima kvėpuoti. Todėl prieš niurktelint, švelniai iš apačios papūskite vaikui į veiduką. Jis ne tik užsimerks, bet ir įkvėps oro. O štai tada galimas pirmas trumpas niurktelėjimas. Papūskite prieš kiekvieną nirstelėjimą. Tegu tai būna ženklas, kad ketinate jį trumpam paversti ruoniuku. Jokiu būdu nepūskite į veiduką, kai mažylis išnirs iš vandens. Išnirusiam negailėkite pagyrų ir komplimentų”, — teigė pediatrė.

Kokias voneles ir prausimosi priemones geriausia rinktis

Vaikiškų prekių parduotuvių specialistai ir konsultantai teigia, kad šiuo metu tėveliai renkasi voneles pagal kainą. Dabar prekyboje jau yra vonelių su specialiais stoveliais, kad po gimdymo mamoms nereikėtų žemai lenktis. Erdvesniam kambariui yra specialių vonelių kartu su vystymo stalu. Parduotuvės specialistai teigia, kad svarbiausia yra tinkamas vonelės dydis, nes kitaip mažylis gali jaustis nepatogiai.
Renkantis kitas maudymosi priemones: šampūnus, kempinėles, muilą, labai svarbu kokybė.

Puslapiai: 1 2

RAŠYTI KOMENTARĄ