JAUNOS MAMOS DAŽNAI KLYSTA

  • Pažiūrėkite, kaip jis seka akutėmis raides. – aiškina 3 mėnesių mažylio mama. – Greitai mes jas visas išmoksime. Aš jam kartoju, o jis šypsosi. Jis viską supranta.
  • Na, kodėl jis vėl šlapinasi pro šalį? – stebisi 10-ies mėnesių amžiaus mažylio tėvas. – Aš gi jam šimtą kartų aiškinau, kad šlapintis reikia į puoduką. Viską supranta, bet tyčia taip daro, neklaužada.
  • Atleiskite, bet jis dar nieko nesupranta. – sutrikusi šypsosi dvimečio berniuko močiutė, kai tas ištraukė visus daiktus iš svetimo rankinuko. – Jis dar toks mažas.
  • Jis dar nesupranta, kad muštis negerai. – teisinasi keturmečio mama. – Jis dar visai mažylis.

Dėl suaugusiųjų neišmanymo visada labiausiai kenčia vaikai – mažylis, kuriam vietoje ryškių barškučių bruka abėcėlę, mažylis, kurį bara už tai, kad jam neįmanoma padaryti kokios nors įtakos ir vyresni vaikai, su kuriais kažkodėl niekas nenori žaisti. Labai svarbu aiškiai suprasti, ką gali ir ką supranta vaikas konkrečiame amžiuje. Būtent nuo to priklauso mūsų auklėjimo sėkmė. Dabar yra begalė knygų, kurias parašė kompetetingi specialistai. Nepatingėkite perskaityti bent jau vieną, kitaip visi jūsų darbai – šuniui ant uodegos.

Beje: vaikai, kuriuos pernelyg ilgai laiko mažais, o paskui staigiai pradeda auklėti, nukenčia labiausiai. Įsivaizduokite, kad paleidžiate vaiką bėgioti po lauką, neturintį galo ir krašto, o paskui staiga sustabdote ir pririšate už grandinės. Šansas susirgti įvairiomis neurozėmis, kai šitaip auklėjama, padidėja keleriopai.

Vaikas protingesnis, jis pats žino, ko nori

Vadovaujantis tokiu principu, gauta daug traumų ir patirta daug apsinuodijimų. Ne, metų amžiaus vaikas negali pats žinoti, kad jam reikia lėkštės koldūnų su majonezu. Ne, dviejų metų pyplys iš tikrųjų neturėtų žaisti su tuo trapiu puodeliu, kurio šukėmis gali smarkiai susižeisti.

Kol vaikas nesukaups pakankamai patirties, jis neturi reguliuoti savo užsiėmimų ir savo maitinimosi. Tam ir egzistuoja tėvai. Tai jie turi pakankamai patirties, kad suprastų, jog negalima valgyti ant šaligatvio surastos nuorūkos ar erzinti svetimo šuns. Ir jokie verksmai, protestai, riksmai neturi pakeisti tėvų nuomonės. Neužkraukite vaikui atsakomybės už jo klaidas. Jis neturi patirties, kad tų klaidų nepadarytų, šitą patirtį turite jūs.

Ir nereikia painioti įspėjimo su bausme. „Suvalgyk, suvalgyk šituos koldūnus, kad paskui tave daktarai gaivintų – va tada suprasi, kad mama buvo teisi“, arba „Nagi, paerzink šitą šunį, tegu jis tave kaip reikiant krimsteli“ – visa tai yra bausmė vaikui, skiriama už jūsų pačių nenorą užkirsti kelią vaiko klaidoms. Jeigu jus periodiškai traukia taip pasakyti vaikui ar jaučiate piktdžiugą, kai vaikui pasidaro bloga dėl saldainių, kuriuos jūs patys jam ir davėte – laikas rimtai pasikalbėti su psichologu.

Šaltinis www.seimairnamai.eu

Puslapiai: 1 2

3 Komentarai

  • Orinta

    Tikrai labai puikus straipsnis.

    22 vasario, 2017 at 9:32
  • Nu

    Pavyzdziai tai briedas konkretus… omleta neskanu valgete visa gyvenima.. labai toks svarus argumentas pvz ir tt. Msn asmeniskai tokios vapaliones savo nuomones pirsimas ale idomiu kampu pateikiant info yra konkretus briedas. Srkmes jums toliau irodinejant kad dbr visos labai sveikos motinos. Seniau sakote buvo naturali atranka isgyveno tik stipriausi? Na tuomet salia reikejo deti pvz kad siais laikais mamos pasirenka kas gyvens o kas mirs.. net ir 9 metu sulaukus.. vnz man nepatiko sitos vapaliones 🙂

    25 vasario, 2017 at 23:02
  • vaida

    tikrai neblogas straipnis, tik nustebino pabaiga- Jeigu jus periodiškai traukia taip pasakyti vaikui ar jaučiate piktdžiugą, kai vaikui pasidaro bloga dėl saldainių, kuriuos jūs patys jam ir davėte – laikas rimtai pasikalbėti su psichologu.
    ka gi, ieskosiu pagalbos, nes tikrai kartais pasakau savo vaikuciams, kai jie nenustoja erzinti ar skriausti katytes, kad katyte supykusi ir gindamasi jiems ikas..

    9 kovo, 2017 at 13:04

RAŠYTI KOMENTARĄ