Mažylis skardžiu riksmu praneša, kad atėjo į pasaulį — šis įvykis ilgai lauktas, tad atneša daug džiaugsmo ne tik pagausėjusiai šeimai, bet ir artimiesiems, šeimos draugams. Tai tikrų tikriausia šventė, o juk nė viena šventė neapsieina be svečių ir dovanų. Dovanojimas — viena seniausių, maloniausių ir gražiausių tradicijų pasaulyje. Tik tas nelengvas klausimas — ką dovanoti? O einant susipažinti su naujagimiu, ne mažiau svarbus ir kitas klausimas — kada jau galima lankyti?
Sutarkite apsilankymo laiką
Etiketo specialistai vieningai teigia, kad vos iš ligoninės grįžusį naujagimį lankyti gali tik namiškiai, patys artimiausieji. Šeimos draugai ir tolimesni giminės turėtų svečiuotis ne anksčiau kaip po mėnesio.
Apie ketinimą aplankyti motiną ir kūdikį visada būtina iš anksto pranešti — dera paskambinti ir paklausti, kada tinkamiausias laikas atvykti. Tai padaryti būtina, kadangi šiuo metu mamytei ir vaikeliui labai svarbi ramybė, jie patys turi nuspręsti, kada jau pasirengę priimti svečius.
Svarbus ir buvimo svečiuose laikas — užtrukti čia, kaip ir bet kokioje kitoje šventėje, reikėtų ne per ilgai. Lankant naujagimį taip pat labai svarbu geras lankytojų nusiteikimas, paskatinantis, padrąsinantis mamytę.
Daug dovanų — turto palinkėjimas
Mūsų šalyje kūdikio lankymo šventei ir jos tradicijoms nebuvo skiriama per daug dėmesio, kaip, pavyzdžiui, Japonijoje, kur vaikelio gimimui suteikiama sakralinė reikšmė, o jam lankyti nustatyta speciali data — šventė, kurioje dalyvauja daug žmonių, rengiama praėjus 120 dienų nuo kūdikio gimimo.
Pas mus tai labiau asmeninė, šeimos šventė, todėl labai gerai žinomų kūdikio pasveikinimo tradicijų neturime daug, dažnesni tam tikros šeimos iš kartos kartai perduodami įsitikinimai, tradicinės dovanos.
Anksčiau mūsų senoliai tikėjo, kad lankyti naujagimio reikia eiti kuo pilnesnėmis rankomis — taip linkėta, kad vaiko gyvenime būtų gausu įvairiausių gėrybių. Vienas dažnesnių prietarų yra berti monetas kūdikiui ant pilvo — kad turtingas užaugęs būtų. Giminaičiai dažnai dovanoja sidabrinė šakutę ar šaukštelį ir net pirmąją taupyklę.
Populiarėja dovanų sąrašai
„Pastaruoju metu populiarėja iš Vakarų atkeliaujanti tradicija sudaryti dovanų sąrašą ne tik prieš vestuves, bet ir susilaukus mažylio, — sako dovanų žinovės, salonų „Imdeco” savininkės Kristina Aleknienė ir Ieva Skyrienė. — Juk tėveliai geriausiai žino, ko reikia vaikučiui, taip išvengiama pasikartojančių dovanų, svečiams nereikia spėlioti ir sukti galvos.”
Ir Kristina, ir Ieva pačios yra jaunos mamos, tad jų nuomonė įdomi ir kaip specialisčių, ir kaip mamyčių. Kristina, dviejų sūnelių mama, iškart primena, kad einant lankyti naujagimio nevalia pamiršti jo sesučių ir broliukų. Vyresnėliams taip pat reikia paruošti po dovanėlę, kad šie nesijaustų užmiršti ar nereikalingi.
Praktiškos dovanos naujagimiui
„Lankant naujagimį, galima įteikti praktišką dovaną arba dovaną, turinčią simbolinę prasmę”, — sako ponia Ieva. Praktiškos dovanos įvairūs mažylio priežiūrai reikalingi daiktai: vežimėlis, lovelė, staliukas, drabužėliai, žaisliukai ir pan. Brangesnį daiktą gali drauge dovanoti kelios giminių ar draugų šeimos. Jeigu nutariama dovanoti drabužėlių, reikėtų pasiklausti naujagimio tėvelių, koks dydis tinkamas, ir prisiminti, kad kūdikiai auga itin greitai.
„Manau, — sako ponia Kristina, — kad renkant dovaną naujagimiui, klausti tėvelių apie pageidaujamą dovaną tikrai ne gėda. Kuo geriau išsiaiškinsite, tuo naudingesnį daiktą išrinksite. Patiems bus smagu, kad jūsų dovana bus naudojama, o ne nugrūsta kur į spintą.”
Simbolinę prasmę turinčios dovanos naujagimiui
Dovanų salonų savininkės sako, kad viena itin mėgstamų dovanų naujagimio šeimai yra rėmeliai nuotraukoms. Itin daug džiaugsmo suteikia naujoviški nuotraukų rėmeliai, į kuriuos galima įdėti keletą nuotraukų. „Visi tėveliai, grįžę namo su naujagimiu, puola ieškoti savo pačių, taip pat senelių nuotraukų ir lyginti su jomis mažylį, — užtikrintai sako ponia Ieva, — tad rėmeliai, kuriuose yra vietos kelioms nuotraukoms, leidžia tą palyginimą įprasminti. Kaip gražu: šalia tėvelių vaikystės nuotraukų — naujagimio, greta dar gali būti ir seneliai, kai buvo maži. Tokios nuotraukų kompozicijos paprastai labai pradžiugina vaikaitį ar vaikaitę lankančius senelius.”
Naujagimio šeimai galima padovanoti ir subtilią užrašų knygą — patiems svarbiausiems įvykiams žymėti: pirmiesiems žodžiams, pirmųjų draugų vardams. Jeigu dovanosite nuotraukų albumą, galite padaryti malonią staigmeną kūdikio tėveliams: įdėkite kelias jų nuotraukas ir įrašykite kūdikio gimimo datą.
Išradingos dovanos naujagimiui — visada šventiškos
Šiais laikais yra ir dar vienas patogus būdas išspręsti dovanos klausimą — padovanoti dovanų kuponą. „Dovanų kuponai — labai populiarūs, – sako ponia Ieva. — Skeptiškai juos vertinantiems iš dalies galima pritarti, kad dovanos rinkimas perkeliamas ant tėvelių pečių, kita vertus, tai daug geriau nei niekam tikę daiktai. Be to, reikia turėti galvoje, kad gimus kūdikiui tėveliai turi labai daug įvairių išlaidų. Manome, kad dovanų kuponas išties yra paprasta, bet visiškai ne prasta išeitis.”
Taip pat, labai populiaru ir tikrai naudinga, dovanoti sauskelnes. Šiais laikais itin platus pasirinkimas įvairiai supakuotų ir paruoštų sauskelnių specialiai dovanojimui. Padovanoję „sauskelnių tortą” tikrai galėsite būti ramūs, jog jis bus vertingai sunaudotas.