NUJUNKYMAS
- naujai atsiradusi ar padidėjusi išsiskyrimo su mama baimė;
- padidėjęs verkimas, inkštimas, įsikabinimas į kojas, ar isterijos scenos;
- staigus naktinių prabudimų skaičiaus padidėjimas;
- kandžiojimas, jei iki tol jo niekad nebuvo;
- naujai atsiradęs ar padidėjęs prisirišimas prie minkštojo žaislo, kitokio žaislo ar antklodėlės;
- naujai atsiradęs nykščio ar čiulptuko čiulpimas;
- pilvo skausmai, vidurių užkietėjimas, vėmimas, atsisakymas valgyti;
- naujai atsiradęs ar padidėjęs užsiskleidimas, abejingumas.
Pasirengimas nujunkymui yra tam tikras raidos etapas ir kai kurie vaikai jį pasiekia anksčiau nei kiti. Jei nujunkymas, rodos, eina per greitai jūsų vaikui (ar jums – juk žindymas yra „abipusio eismo gatve”), tuomet niekas negali jums uždrausti kiek sulėtinti tempą ar net grįžti šiek tiek atgal. Jums nereikia vėl susigrąžinti visus prieš tai buvusius maitinimo kartus. Bet jei tik norite, galite susigrąžinti tuos, kurių jūsų mažyliui, rodos, reikia labiausiai. Arba nesiūlykite pati krūties, tačiau neatstumkite vaikučio iki tos ribos, kai jis pasijaus tiesiog beviltiškai. Tiesiog pasistenkite būti lanksti ir labai gerai įsiklausykite į savo mažylį – kokie yra jo poreikiai.
Ką daryti, jei kūdikis suserga nujunkymo metu?
Sergantiems vaikams yra labai normalu norėti žįsti daugiau, nei tuomet, kai jie yra sveiki. Žindymas aprūpina juos skysčiais ir maisto medžiagomis, kurių jie labai dažnai atsisako, jei tai nėra mamos pienas. Nežindomi sergantys vaikai kartais patiria dehidratacijos pavojų, nes ligos metu jie tiesiog atsisako gerti. Kai tuo tarpu tai yra reta situacija su žindomais vaikais (vienas iš daugelio mažų vaikų ilgalaikio žindymo privalumų!). Be to, žindymas suteikia vaikui daug komforto tuomet, kai jis jaučiasi išties blogai.
Kvalifikuoti žindymo konsultantai niekad nepatars mamai inicijuoti ar tęsti nujunkymo procesą, jei jos mažylis serga. Nujunkymas įprastu metu, esant vaikui sveikam, yra išties drastiškas pokytis mažyliui, ypač jei jis nėra tam pasirengęs. Nujunkymas jam sergant ir nesijaučiant įprastai yra dar labiau drastiška.
Jei nujunkymo metu jūsų vaikas suserga, rimtai apsvarstykite galimybę leisti jam toliau žįsti, kiek tik jam reikia, kol jis pilnai pasveiks. Tęsiamas, neribojamas žindymas tikriausiai pagreitins gijimo procesą ir tai išties yra pats geriausias būdas paguosti sergantį mažylį. Kai jis atsigaus, galite vėl imtis nujunkymo plano.
Jei jūsų vaikui nujunkymas apskritai vyksta sudėtingai, tuomet tiesiog laikas gali būti geriausias „vaistas”. Galbūt dabar yra tiesiog netinkamas laikas. Nustebsite atradus, jog palaukus kiek ilgiau, jūsų mažylis bus labiau pasirengęs šiam etapui ir visas procesas bus lengvesnis.
* IBCLC laikosi profesinio elgesio kodekso ir jai už šį straipsnį nėra sumokėta nei paties interneto puslapio, nei bet kokių jame besireklamuojančių kompanijų.