COVID SKIEPAS IR ŽINDYMAS
Daug kam šiuo metu yra aktualu sužinoti ekspertų nuomonę dėl skiepijimosi mRNR (informacinės RNR) vakcina nuo COVID-19, kol yra žindomas vaikas. Dėl kitų vakcinų (ne mRNR) kol kas tyrimų yra nedaug, daugiau remiamasi panašių vakcinų retrospektyviais duomenimis, tačiau, tikiuosi, greitu metu atsiras daugiau žinių ir apie jas.
Žindančios mamos neretai susiduria su ta bėda, kad negali vartoti tam tikrų vaistų ar kitų preparatų, kadangi yra rizika, kad medžiaga patekus į pieną gali daryti įtaką vaikučiui. Ko gero geriausias tinklapis, kuriame visa ta informacija yra pateikiama – http://www.e-lactancia.org/ .
Kol kas konkrečių žinių apie iRNR skiepo riziką žindančioms nėra, o atvirkščiai – visi logiški pamąstymai veda link to, kad vaikui rizikos beveik (neatlikta jokių tyrimų, tai negaliu sakyti, kad garantuotai nėra) nėra, o nauda (antikūnų gavimas su pienu) tikrai yra. Kodėl sakau, kad pamąstymai? Nes vakcinos gamintojai nusprendė, kad žindančių moterų nebus tiriamųjų tarpe.
Taigi, pamąstykime ir pasigilinkime į ekspertų mąstymus. Vakcinoje yra lipidinės (riebalinės) nanodalelės, kuriose yra įterpta informacinė RNR, kitaip sakant receptas, kaip pačiam pasigaminti spyglio baltymą (DIY manual), kuris yra ir ant koronos viruso. Ir šita iRNR seka koduoja tik būtent šį spyglio baltymą.
Taigi, nanodalelės sušvirkščiamos į raumenį. Raumenyje tas nanodaleles “paima” raumenų ląstelės, nuskaito, ir pradeda pagal duotą receptuką gaminti spyglio baltymą. Kadangi spyglio baltymo ir mūsų kūno fengšui nelabai sutampa, prieš jį pradeda formuotis antikūnai, baltymas naikinamas, o imunitetas kuriamas. Tai va taip veikia skiepas.
Taigi visų pirma, yra gana maža tikimybė, kad nanodalelės pateks tiesiai į kraujotaką (tokiu būdu jos galėtų patekti į motinos pieną). JEIGU taip atsitikų, kad nanodalelės patektų į kraują, mažai tikėtina, kad nanodalelė ar tuo labiau joje esanti iRNR patektų į pieną. Pati iRNR yra labai labai trapi ir greitai yranti, ne veltui ją reikia laikyti šaltuke, o atšildžius sunaudoti per 5 dienas. Nes tiesiog suyra.
Grįžtant prie temos. JEIGU atsitiktų taip, kad dalelių ar iRNR patektų į pieną, jos, tikėtina, kad būtų suvirškintos ir tiek žinių. O nauda, kaip minėjau anksčiau, yra – antikūnai gali patekti į motinos pieną ir apsaugoti žindomą vaiką.
Skiepyti žindančias pacientes rekomenduoja ACOG (American College of Obstetrics and Gynecology), SMFM (Society for Maternal Fetal Medicine, high risk pregnancy experts), ABM (Academy of Breastfeeding Medicine) ir kitos panašios asociacijos / įstaigos bei daugelis ekspertų. Kuo toliau tuo daugiau šalių irgi tą rekomenduoja.
Taigi, manau, skiepo nauda nukonkuruoja riziką.
Autorė
Gydytoja-rezidentė, tinklaraščio „Ir vėl sloga” tekstų autorė Elena L. Bukauskienė
Šaltiniai :
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK565969/
https://www.bfmed.org/abm-statement-considerations-for-covid-19-vaccination-in-lactation
https://www.kmobgyn.com/covid-vaccine-while-breastfeeding/
https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)00197-5/fulltext
https://www.ajog.org/article/S0002-9378(21)00187-3/fulltext
https://www.infantrisk.com/covid-19-vaccine-pregnancy-and-breastfeeding
Jūs gal juokaujate… Ar taip „dega” tas skiepas, kad negalima palaukti, kol mama nebežindys? Ar tikrai verta rizikuoti? Kol kas nėra jokių aiškių žinių dėl įtakos žindomam kūdikiui. Kokia sveiko proto mama norėtų taip rizikuoti…
Lygiai toks pat klausimas kokia sveiko proto mama nori rizikuoti susirgti ir užkrėsti savo vaiką?
Mano dukra po antro pfaizerio skiepo karščiavo iki 38.5. Tiek pat temperatūros turėjo ir žindomas kūdikis. Buvo labai neramus. Ir tai truko pusantros paros. Trečią dieną po skiepo abu jau jautėsi gerai. Kodėl apie tokius šalutinius požymius niekas nerašo? Kad ir kūdikiui pasireiškia? Nereikia skiepų reklamos, mes skiepijamės, bet objektyvios informacijos reikia, o ne abstrakčių pamąstymų.
Na, galbūt čia yra individualus dalykas. Mano dukrai dabar yra 2 mėnesiai. Prieš kelias dienas gavau 2 skiepą nuo covid (pfiser). Kūdikį aš žindau pati, tačiau temperatūra jam nesukilo. Pas mane skiepijimosi dienos vakare buvo 37, pas kūdikį 36,7 kaip laikėsi visą laiką, taip ir po mano skiepo niekas nepakito.