KLAJONĖS PO KULINARIJOS IR SVEIKESNIO MAISTO PASAULĮ KARTU SU ALFU IVANAUSKU!
- gyventi sveikai – tai valgyti neskaniai
Dažnai taip būna, kol supranti, jog gali naudotis VMG sukurtais receptais – tuomet pamatai, kad gali būti skanu. Dažnai mums skanu būna tik tai, kas saldu ir sūru, tačiau skonių yra tiek daug, ir mūsų komanda visuomet stengiasi, kaip ir leisdama naująjį VMG geriausio pasaulyje kulinarinio žurnalo numerį, parodyti ir sugriauti stereotipą, kad sveika – tai neskanu. Šiame numeryje rasite daugiau nei 150 receptų, tarp kurių ir sveiki desertai. Suteikėme savo skaitytojams galimybę keliauti po įvairiausių skonių pasaulį, kuriame jie sutiks įdomiausius herojus ir išbandys originalius receptus.
Daug keliaujate po pasaulį, palyginkite, kuo skiriasi lietuviškos ir užsienietiškos šeimų valgymo tradicijos? Galbūt užsienyje dažniau einama į kavines, daugiau ar mažiau eksperimentuojama, dažniau ar rečiau valgoma, ir pan.
Būtų melas, jeigu sakyčiau, kad viskas skiriasi. Žinote, kiekviena Lietuvos šeima skirtinga, o mums dažnai atrodo, kad mes visi esame vienodi. Lygiai taip pat ir pasaulyje – yra visokių šeimų ir tradicijų, todėl daryti vienokias ar kitokias išvadas būtų netikslu. Gal tik galėčiau pabrėžti, jeigu šeima daugiau keliauja, daugiau skaito, daugiau domisi maistu, ji daugiau ir eksperimentuoja, nori paragauti kuo įdomesnių skonių. Tuomet ir joje augantys vaikai būna ne tokie kompleksuoti, atviresni naujovėms, žingeidūs ir norintys visuomet paragauti kažko naujo. Taip ugdomas skonis. O žinote, kas svarbiausia? Nebijoti nei ragauti, nei gaminti, nes kai virtuvėje nejauti baimės, kūryba tampa paprasta ir lengvai įgyvendinama.
Daug dėmesio skiriate sveikai vaikų mitybai. Kas ir kodėl paskatino domėtis, ką patys mažiausieji deda į burnas?
Manau, tai daryti skatina aplinka. Taip pat – noras ne burbėti su dauguma, o imtis priemonių, nes tiek aš, tiek visa mano komanda yra be galo iniciatyvi bendruomenė, kuri stengiasi ne žodžiais, o darbais keisti aplinką… Matydami varganą kulinarinių klasių būklę Lietuvos mokyklose, iniciavome projektą „VMG mokykla“. Su šiuo projektu rengiame modernias kulinarines klases. Per trejus projekto gyvavimo metus įrengėme jau 4 klases, o šių metų planuose – dar 4 klasės.
Dažnai tėvai, norėdami, kad vaikai maitintųsi sveikiau, griebiasi kraštutinumų: apie cukrų ir „McDonald’s“ mažyliai sužino nebent iš jau kalbančių bendraamžių. Ką apie tai manote? Ką patartumėte tėvams, norintiems vaikams įdiegti sveikos mitybos įpročius?
Vedu labai daug seminarų, konferencijų tiek tėvams, tiek vaikams, taip pat – moksleiviams ir studentams. Tėvams visuomet pabrėžiu: neizoliuokite savo vaiko nuo visuomenės. Kiekvienas šiuolaikiškas vaikas ne turi, o net privalo žinoti, kas yra kokakola, kas yra „McDonald’s“. Juk nė vienas draudimas neužkerta kelio išvengti problemos. Prisiminkite savo vaikystę: kai tau draudžia, tai dar labiau norisi. O kaip jaustis, kai visi aplink žino, kas yra ta kokakola, tik tu vienintelis – balta varna, kuri sako: „Kas tai?“ Vaikai kartais yra labai negailestingi ir toks vaikas gali būti pasmerktas vaikų būryje, nes jis nežino šiuolaikinės visuomenės atributų. Todėl aš visuomet siūlau duoti paragauti, tačiau nuolatos kalbėti apie pasekmes konkrečiais pavyzdžiais ir iliustracijomis. Ir nėra nieko smagesnio, kai toje pačioje kompanijoje matai vaiką, kuris sako ir aiškina kitam vaikui, kas būna, kai kiekvieną dieną geri tokius gėrimus ar valgai nesveiką maistą. Jo autoritetas iškart išauga. Priešingai nei to „nežiniuko“, kurio tėvai jį visais būdais bando izoliuoti nuo šiuolaikinių pagundų. Be to, ir vaikams sakau, jeigu vieną ar du kartus per mėnesį išgers ar suvalgys nesveikų dalykų, tai nieko nenutiks. Svarbu, kad tai netaptų kiekvienos dienos tradicija. Juk kartais tiesiog labai labai norisi – tai tą norą tikrai galima patenkinti, tik vietoje dviejų stiklinių pasirenku vieną. Tik tiek. Kraštutinumai ir draudimai – vieni vaiko kūrybiškumo blokatorių.
Neseniai Lietuvos restoranams pateikėte meniu, skirtą būtent vaikams, ir siūlėte nemokamai jį įtraukti į restorano valgiaraščius. Kokia buvo maitinimo įstaigų reakcija? Ar kas nors įsidiegė jūsų siūlomą meniu?
Iš maitinimo įstaigų sulaukėme didelio susidomėjimo. Šiuo metu keliuose restoranuose jau diegiame pakeitimus. Tiesa, kai kurie restoranai į tai nepažiūrėjo rimtai, sakydami, kad jiems svarbiau verslas, o ne sveika mityba. Aišku, džiaugiamės, kad atsirado ir atsakingų verslininkų. Mes patys esame pasirengę bendradarbiauti su visais, kurie parodo iniciatyvą.
Kaip manote, ar Lietuvoje restoranai yra draugiški šeimoms? Kur dar reikėtų pasitempti?
Vėlgi, vienareikšmiškai negali į tai atsakyti. Svarbu abi pusės. Restoranuose esu matęs šeimų, kurie leidžia vaikams daryti viską. Todėl labai svarbus ir tėvų indelis. Dažnai matau pasipiktinusius tėvus, kurie sako, kad į vieną ar kitą restoraną vaikai neįleidžiami. Žinoma, reikia atskirti tam tikras vietas, kuriose vaikai gali būti, nes kai kur vaikams, o ypač kūdikiams, nesudarytos sąlygos. Bet čia labai svarbu, kaip tėvai moko elgtis viešose vietose savo vaikus, nes visi kaltina restoranus, tačiau pripažinkite, kiek esate perskaitę literatūros apie stalo etiketą viešoje erdvėje būnant su vaikais? Kiek kartų namuose žaidėte su vaikais restoraną ir mokėte juos kaip elgtis? Tad prieš kaltindami restoranus dėl draugiškumo iš pradžių pabandykite sukurti namuose restoraninę aplinką ir pasiskirstyti vaidmenimis, kad kiekvienas vaikas žinotų, kuo restorano aplinka skiriasi nuo vakarienės namuose.
Gal galėtumėte pasiūlyti sveikų ir sočių pusryčių receptą, tinkamą visai šeimai?
Miežiniai perliukai su kokosų pienu ir mangu
100 g miežinių kruopų perliukų
2 stiklinių vandens
1 stiklinės pieno
½ stiklinės kokosų pieno
2 šaukštų medaus
1 šaukšto sviesto
1 prinokusio mango
druskos
- Kruopas perplaukite šaltu vandeniu.
- Puode užvirinkite vandenį, pasūdykite ir suberkite plautas kruopas. Nuolatos maišydami virkite ant vidutinės ugnies apie 20 min.
- Kai vanduo beveik išgaruos, supilkite pieną ir kokosų pieną, pagardinkite medumi ir pavirkite dar 5 min.
- Nulupkite ir kubeliais supjaustykite mangą.
- Mangą su sviestu įmaišykite į košę.
- Košę galite papuošti mėtų lapeliais ir uogomis.
Autorė Dovilė Palubinskienė