AKINIAI NUO SAULĖS VAIKAMS – KODĖL TAI SVARBU IR KAIP IŠRINKTI GERIAUSIUS?
Nors akiniai nuo saulės vaikams vis dar ne tokie populiarūs kaip suaugusiųjų, akių apsauga vertėtų pradėti rūpintis nuo pat mažens. Ultravioletiniai spinduliai kenkia tiek mažyliams, tiek ir vyresniems, todėl tinkami akiniai gali ne tik padėti apsaugoti akis, leisti jaustis jaukiau saulėtą dieną, bet ir tapti dailiu aksesuaru. Tad ką reikėtų žinoti, kad akinių rinkimasis su vaiku netaptų kančia, o juos nešioti būtų smagu?
Kodėl vaikams reikalingi saulės akiniai?
Saulėtą vasaros dieną leidžiant lauke, dauguma tėvų tam, jog jų vaikas neperkaistų, pasirūpina tinkamu mažylio galvos apdangalu ir odos apsauga. Tačiau uždėjus kepurę ar skrybėlaitę bei patepus odą nuo pavojingų saulės spindulių saugančiu kremu, apie akių apsaugą pagalvoti dažniausiai pamirštama. Vis dėlto pavojingi ultravioletiniai spinduliai (UV) vaikams gali atnešti netgi daugiau žalos nei suaugusiems. Prasiskverbę į akis ilgainiui jie gali išauginti tokių ligų kaip katarakta ar geltonosios dėmės degeneracija atsiradimo riziką.
Apsaugos ne tik nuo tiesioginių saulės spindulių
Kadangi vaikai itin daug laiko praleidžia lauke, o jų akys nėra iki galo išsivysčiusius ir jautriau reaguoja į išorės dirgiklius, jas ypatingai svarbu tinkamai apsaugoti. Tai padaryti gali pagelbėti geri šimtaprocentinę protekciją nuo UVA ir UVB spindulių suteikiantys akiniai nuo saulės. Beje, jie reikalingi ne tik pačiomis karščiausiomis vasaros dienomis, bet ir debesuotomis ar apniukusiomis, kadangi kenksmingi spinduliai prasiskverbia pro debesis ištisus metus.
Egzistuoja gajus mitas, kad siekiant apsisaugoti nuo saulės visiškai užtenka ir kepurės su snapeliu ar skrybėlaitės. Šios priemonės nuo spindulių apsaugo galvą, tačiau ne akis. Tam, kad pakenktų, saulė nebūtinai turi kristi tiesiai į akis – į jas patekti ji gali ir iš apačios, atsispindėdama nuo smėlio, vandens, sniego ar tiesiog šaligatvio.
Nuogąstaujantiems, kad nešiodamas nuo saulės apsaugančius akinius vaikas iš saulės negaus naudingojo vitamino D, pergyventi nevertėtų. Šioks toks kiekis tiesioginės saulės šviesos – naudingas visiems, tačiau mažyliams daug laiko leidžiant lauke, intensyviai šviečiančios saulės gali būti per daug.
Nuo kokio amžiaus vertėtų pradėti nešioti akinius?
Nors vieno teisingo atsakymo į klausimą, kada vaikui reikėtų nupirkti pirmuosius saulės akinius, nėra, optimaliausias amžius pradėti juos nešioti – dveji su puse, treji metai. Akiniai būtų naudingi ir ankstesniame laikotarpyje, tačiau jų nešiojimas mažesniems vaikams gali tapti tikru iššūkiu – mažyliams juos sunku uždėti, taip pat egzistuoja rizika, kad jie bus linkę naująjį „žaislą“ sulaužyti. Tačiau 2–3 metai – puikus laikas pradėti vaiką pratinti prie tinkamos akių apsaugos.
Kaip išrinkti tinkamiausius akinius nuo saulės?
Nusprendus, kad jūsų atžalai pats laikas įsigyti saulės akinius, vertėtų skirti laiko ir jų paieškai. Nors šiandien akinių pasiūla – gana didelė, siekiant geriausios apsaugos, renkant akinius reikėtų atkreipti dėmesį į keletą svarbių aspektų.
Apsauga. Kadangi akiniai darosi vis populiaresniu aksesuaru, renkantis juos būtina išsiaiškinti apsaugos lygį. Tam, kad nenupirktumėte tik žaislo ar papuošalo, įsitikinkite, kad akiniai blokuja 99–100 proc. UVA ir UVB spindulių. Vaikiškiems akiniams reikalinga paties aukščiausio lygio apsauga.
Dydis. Būkite tikri, kad išsirinkti akiniai uždengia tinkamą vaiko akių ir veido dalį. Jie turėtų užstoti ne tik pačias akis, bet ir jautriausias odos vietas aplink jas. Tačiau net ir uždėję mažyliui akinius su didesniais lęšiais, kurie dengia nemažą kiekį odos virš akių ir žemiau jų, bet kokiu atveju, keliaudami į lauką nepamirškite šių vietų patepti ir apsauginiu kremu. Taip bus garantuojama visapusė apsauga.
Patvarumas. Vaikų aktyvumas ir nuolatinis lakstymas ne visiems akiniams gali būti pakeliamas. Todėl renkantis svarbu atkreipti dėmesį į daikto patvarumą. Pirkite tik iš gerų, kokybiškų medžiagų pagamintus akinius, kurie būtų pakankamai tvirti, jog galėtų atlaikyti kritimus, įbrėžimus ar drėgmę.
Pasirinkimas. Norint, kad vaikas su malonumu nešiotų akinius, svarbu, kad jie jam patiktų. Todėl akinių pirkimą paverskite pramoga – leiskite vaikui aktyviai dalyvauti šiame procese ir pačiam rinktis, kokį modelį įsigyti. Žinoma, vaiko pasirinkimą galite ir susiaurinti – atrinkite tik kokybiškus, numatytus kainos rėmus atitinkančius akinius, o mažyliui leiskite išsirinkti jam gražiausią modelį, formą ar spalvą. Toks įtraukimas į procesą atžalą labiau motyvuos nešioti išsirinktus akinius.
Kokių akinių nepirkti?
Nusprendus įsigyti nuo saulės apsaugančius vaikiškus akinius, reikėtų nusimatyti ir sumą, kiek jiems galite išleisti. Paprastai kokybiškų vaikiškų saulės akinių kainos svyruoja tarp 60–120 Eur (su dioptrijomis – kiek brangiau). Žinoma, galima rasti ir pigesnių opcijų, tačiau pigūs akiniai gali pridaryti daugiau žalos nei naudos.
Jei norite išvengti nekokybiškų akinių nuo saulės, į juos nesižvalgykite didžiųjų prekybos centrų stenduose. Nors ant tokių akinių dažnai galima pamatyti lipduką, teigiantį, kad akiniai turi UV apsaugą, ne visuomet nurodoma, kokio lygio ši apsauga yra. Tai reiškia, kad ji gali būti gerokai mažesnė nei turėtų. Beje, pigių akinių lęšiai dažnai būna optometriniai – tai reiškia, kad yra tikimybė, jog jie bus per ploni arba iškraipyti. Tai gali sukelti ne tik nepatogumų juos nešiojant, bet ir pavojų regėjimui. Taip pat įsigijus pigų pirkinį nereikėtų tikėtis, kad jis bus ilgaamžis. Taigi, siekiant visapusiško akių saugumo bei nešiojimo patogumo, vertėtų pirkti geresnius ir kokybiškesnius vaikiškus akinius.
Kaip paskatinti vaikus nešioti saulės akinius?
Vaikai yra linkę kopijuoti suaugusiųjų elgesį, todėl ir kalbant apie apsaugą nuo saulės tėvams derėtų rodyti tinkamą pavyzdį. Jei kepurę, akinius ir apsauginį kremą naudosite patys – jūsų mažyliai taip pat bus labiau motyvuoti elgtis panašiai.
Prisidėti prie didesnio noro nešioti akinius gali ir žaisminga jų forma, spalvos. Akiniai nuo saulės nebūtinai turi būti nuobodūs ir vienspalviai – linksmi rėmeliai vaikams turėtų asocijuotis su teigiamomis emocijomis, todėl ir jų nešiojimas gali tapti ne prievole, o pramoga ar netgi žaidimu.