TVARI MADA VAIKO DRABUŽINĖJE ARBA SĄMONINGAS VARTOJIMAS. KAS TAI?
Parduotuvių lentynos lūžta nuo gausaus vaikiškų drabužėlių pasirinkimo. Bet ar kada nors prieš perkant susimąstėte kas slypi už šios gausios gamybos ir kokį poveikį ji daro gamtai? Tai ypač aktualu, kai kalbama apie vaikiškus drabužius. Perkant vertėtų įvertinti ne tik rūbelio išvaizdą, bet pažiūrėti ir į jo etiketę, sudėtį bei pagalvoti apie tokio rūbo ilgaamžiškumą. Taigi šiandien plačiau pakalbėkime apie sąmoningą vartojimą, renkantis vaikiškus drabužius.
Vis dažniau galime išgirsti terminą „tvari” arba „lėta” mada, tai – priešingybė „greitajai” madai. Tvari mada propaguoja mažesnį ir sąmoningą vartojimą. Geriau rinktis vieną drabužį, apgalvojant jo paskirtį, kad galėtume nešioti dažniau ir ilgiau nei 5 drabužius, kuriuos po poros skalbimų išmesime į šiukšlių dėžę. Todėl, kalbant apie tvarią madą, reikėtų vadovautis šia taisykle – „kas yra tavo vaiko drabužių spintoje yra tai, ko jam iš tiesų reikia”.
Ar žinojote, jog vieneriems marškinėliams pagaminti sunaudojama 257 galonai vandens? Be viso to, balinimo ir dažymo metu audinys išskiria toksinus, kurie patenka į mūsų eko sistemą. Naftos pagrindu pagaminti produktai yra labai kenksmingi aplinkai, iš viskozės pagaminti drabužiai įtakoja miškų nykimą ir pan., o alergiškiems žmonėms sintetiniai audiniai sukelia bėrimus ar net astmos priepuolius. Medvilnė užima 55% pasaulio kultivuojamos žemės plotų ir tuo pačiu sunaudoja 75% insekticidų. Daugiau nėra nė vienos augalinės kultūros, kuri būtų taip stipriai tręšiama ir purškiama. Tuo pačiu tai reiškia, kad įprastiniu būdu pagamintuose medvilnės drabužiuose galima rasti sunkiųjų metalų, pesticidų ir kitų sveikatai kenksmingų medžiagų nuosėdų. Tai gali sukelti odos alergines reakcijas ir sunkesnius sveikatos sutrikimus. Dėl to rekomenduojama naujai įsigytus neekologiškus drabužius išskalbti prieš pradedant juos nešioti. Taip pat visada verta rinktis tokį prekės ženklą, kuris savo gamyboje akcentuoja ir propoguoja gamtos tausojimą bei gamtinius išteklius. Tad tikrai labai džiugu, kad sąmoningesnis vartotojas po truputį nusigręžia nuo masinės produkcijos.
Lėta vaikų mada Lietuvoje
Nors mūsų šalyje apstu pasaulinio lygio prekybos tinklų, gaminančių po keliolika kolekcijų per metus, o internetinės prekybos įsigalėjimas greitą apsipirkimą padaro dar patrauklesnį ir labiau pasiekiamą, galime pasidžiaugti, jog turime nemažai lietuvių kūrėjų, gaminančių rūbus vaikams iš kokybiškų bei natūralių medžiagų. Smagu, kad yra galvojama ir apie rūbo ilgaamžiškumą, ir jo santykį su vaikučiu bei aplinka. Tikrai rastume nemažai kokybiškų rankų darbo ir ne tik rūbelių, pagamintų iš medvilnės, lino, jau nekalbant apie mūsų senelių ir mamų palikimą, puikiai atgijusį šiomis dienomis – mezgimą ir megztus rūbus vaikams.
Būtent megztus rūbus gaminantys ROBI AGNES yra pelnę ir mano asmenines simpatijas. Išskirčiau juos todėl, jog tai lietuviškas prekės ženklas, kuris palaiko kokybišką gamybą ir skatina protingą vartojimą. Neseniai atsiradusi jų vaikiška linija, kurią teko pačiai gyvai “pačiupinėti” ir išbandyti, ypatingai tai atspindi – megztiniai gaminami tik iš natūralių aukščiausios kokybės siūlų, gamyba vyksta tik pagal užsakymą (kad nereikėtų laikyti atsargų ir naudoti papildomų išteklių), o megztinių dydžiai išdirbti taip, jog drabužį tas pats vaikas galėtų nešioti ne vieną sezoną. Modeliai universalūs, tinkantys ir berniukams, ir mergaitėms! Ir kas man ypač patinka jų spalvų gama, pastelinės spalvos, kurias labai lengva derinti. Išaugus tokį rūbą drąsiai galima perleisti dar ir kitiems mažiesiems nešiotojams. Norintys taip pat gali užsisakyti vaikišką megztuko modelį, kuris apskritai mezgamas iš perdirbtų siūlų. Labai džiugina, jog ir lietuvių kūrėjai žengia šiuo žingsniu pirmyn.
Pereiti prie sąmoningo vartojimo yra tikrai didelis darbas. Tai reiškia – daugiau dėmesio etikečių skaitymui, išsiaiškinimui apie rūbo sudėtį, naudojamas medžiagas ir jų savybes, praktiškumą, rūbo suderinamumą su kita turima apranga, taip pat papildomą domėjimąsi ne tik pačiu drabužiu, bet ir jo gamintoju bei tuo, kokį gyvenimą toks rūbas galės nugyventi, kai taps nebereikalingu. Galų gale tai reiškia ir darbą su savimi bei susilaikymą nuo neretai ištinkančio impulsyvaus pirkimo. Tačiau geriau iš lėto, ramiai, po truputėlį ir mažais žingsneliais nei išvis į tai neatsižvelgti. Taip ir mano vaiko spintą keičia drabužiai, kurie tarnaus ilgiau, bus lengviau priderinami visoms progoms bei rimtai atsižvelgiant ką akcentuoja prekės ženklas. Keletą megztukų pakeičiau vienu, kurį jau galėjau „panaudoti” kelioms progoms ir man nebereikia galvoti kaip čia papuošti savo vaiką. Puikiai tiko ir Kalėdinei fotosesijai, sėkmingai puošiamės eidami į spektaklius ar tiesiog norint jaustis jaukiai ir patogiai.
Pabaigai…
Šiuo metu yra pakankamai daug spekuliacijų tvarios mados tema. Tačiau į visa tai reikėtų žiūrėti tokiu kampu: tai žmogaus sąmoningumo klausimas. Todėl tam, kad prisidėtumėte prie globalios problemos sprendimo, turime daugiau skirti jai dėmesio. Kaip mes renkamės gyventi? Ką perkame, ką valgome, kaip rengiamės? Atkreipti dėmesį, ar mūsų namai neperkrauti nereikalingais daiktais? Kaip mes norime, kad atrodytų žemė, kai užaugs mūsų vaikai? Ar jie turės švaraus vandens? Ar jie galės valgyti sveikai užaugintus produktus? Ar jie kvėpuos švariu oru? Sąmoningas ir mažesnis vartojimas reiškia, kad mums RŪPI kaip gyvensime mes ir po mūsų augančios kartos.