PLANŠETĖS IR TELEFONAI VAIKAMS: DAUGIAU NAUDOS AR ŽALOS?
Planšetiniai kompiuteriai ir telefonai vaikų gyvenimuose atsiranda vis anksčiau: daugelis tėvų mielai duoda jiems šiuos prietaisus norėdami bent valandėlės tylos, tačiau kiti šiuo klausimu turi kur kas griežtesnę nuomonę. Visuomenėje vis dar tvyro įsitikinimas, kad šiuolaikiniai prietaisai žaloja mažylių vaikystę ir pirmųjų susidūrimų reikėtų vengti kaip įmanoma ilgiau. Tačiau pirmiausia reikėtų įvertinti teigiamas ir neigiamas planšečių ir telefonų puses.
Planšečių ir telefonų nauda
Lavinami įgūdžiai, kurie pravers ateityje. Norime to ar ne, naujosios technologijos yra mūsų dabartis ir ateitis, todėl šie įrenginiai vaikų gyvenime bus neišvengiami. Jei šias pažintis pradėsite anksčiau, mažyliai lengviau perpras visas sistemas ir vėliau naudodami planšetę ar telefoną jausis kur kas užtikrinčiau. Išnaudokite tą laikotarpį, kuomet mažyliai noriai Jūsų klausosi, jei iš karto juos mokysite su šiais prietaisais elgtis saugiai ir protingai, ateityje išvengsite bet kokių problemų.
Galimybė mokytis. Planšetiniai kompiuteriai ir mobilieji toli gražu nėra skirti tik žaidimams ar smagiems animaciniams filmukams ─ galima atrasti ne vieną programą, kuri padės vaikučiams išmokti naujų dalykų ar lavinti jau turimus įgūdžius. Pasirinkę atitinkamą programėlę, mažyliai galės spręsti loginius uždavinius, lavins atmintį ar net po truputį mokysis naujos užsienio kalbos ─ tokiuose užsiėmimuose praktiškai neįmanoma įžvelgti jokių trūkumų.
Puikiai išplėtotos bendravimo platformos. Jei anksčiau šis privalumas buvo aktualus paaugliams, keičiantis laikams, ir pradinukai mielai įsitraukia į virtualų bendravimą su bendraamžiais ir draugais. Žinoma, tokia komunikacija niekuomet neatstos realaus susitikimo, tačiau daugeliui tikrai malonu palaikyti ryšį ir po pamokų, o kartais tiesiog nėra kitų galimybių. Juk kad ir kaip bebūtų, dar vienas mūsų gyvenimas verda ir virtualioje erdvėje ─ tas pats liečia ir mūsų mažylius.
Galimos rizikos: kaip jų išvengti?
Atsiribojimas nuo realaus pasaulio. Prieš tai įvardintas privalumas gali pavirsti trūkumu, jei visiškai neribosite laiko, kurį vaikas praleidžia prie planšetinio kompiuterio ar telefono. Pabandykite iš anksto susitarti dėl tam tikro valandų limito, tačiau likusiu laisvu laiku taip pat neleiskite jam nuobodžiauti. Vienas iš populiariausių ir ilgai vaikus dominančių užsiėmimų yra LEGO kaladėlės, kurios drąsiai gali konkuruoti su išmaniaisiais įrenginiais ─ jei kaip tik ieškote naujos veiklos, spauskite čia ir apžiūrėkite jų asortimentą.
Aktyvios veiklos trūkumas. Ilgas sėdėjimas vienoje vietoje turi daug žalos ne tik mums, bet ir vaikučiams, todėl net ir tarp lavinančių užsiėmimų reikėtų padaryti judresnes pertraukėlės. Jei drauge darysite mankštą ar žaisite aktyvius žaidimus, kelios valandos su planšete ar telefonu bus visiškai nekenksmingos.
Neigiama interneto įtaka. Bene dažniausiai tėvai baiminasi dėl to, jog internete vaikai ras jiems nenaudingos ar net kenksmingos informacijos, tačiau ir tokių dalykų galima išvengti. Nemažai planšetinių kompiuterių turi tėvų kontrolės funkciją, kurios dėka galite kontroliuoti mažylių prieigą prie interneto. Tokių modelių galite rasti čia: https://pigu.lt/lt/plansetiniai-kompiuteriai/plansetes-tablets. Visgi, jei vaikai pakankamai dideli, teks pasiruošti rimtesniam pokalbiui apie internetą ir jame tykančius pavojus.
Galima teigti, jog planšetinių kompiuterių ir telefonų nauda bei žala priklauso nuo mūsų pačių. Šie prietaisai gali tapti puikiu lavinamuoju įrankiu, tačiau svarbiausia, jog tai netaptų vieninteliu ir pagrindiniu vaikų užsiėmimu ─ tuomet tikrai išvengsite bet kokių neigiamų pasekmių!