RENKAME KŪDIKIUI VARDĄ

Jūsų namus aplankė didžiulė laimė — gimė naujas žmogutis. Turbūt jau spėjote su juo susipažinti? Pats metas pagalvoti, kokį vardą išrinksite naujajam šeimos nariui. Puiku, jeigu vardus sugalvojote iš anksto. Tačiau ar labai jums patinkantis vardas iš tiesų tinka jūsų mažyliui? Ar tikrai „kaip pavadinsi — taip nepagadinsi”? Kaip lengvai ir be galvos skausmo išrinkti tinkamą vardą? Nesusipainioti renkant vaikučiui vardą padės mūsų patarimai. Štai svarbiausi dalykai, kuriuos pravartu įsidėmėti, juk vardas dovana visam gyvenimui…

Vardas — asmenybės atspindys

Gimęs kūdikis yra tabula rasa („švari lenta“). Jam suteikiamas vardas — tai jo gyvenimo pradžia, savotiškas kelrodis. Kokį vardą suteikiame — tokią asmenybę įsivaizduojame, taigi vardas yra mūsų pačių lūkesčiai. Kiekvienas prasmingas vardas yra tarsi linkėjimas — sėkmės, gyvenimo pergalių, meilės ir t. t.
Nepamirškite, kad kiekvienas žmogus, net ir pats mažiausias, yra individualybė, tad ir vardą reikia rinkti atsakingai. Jis turi būti tiksliai ir gerai parinktas, madingas, bet ne banalus, be to, vardas turi tikti vaikui. Gerai pagalvokite duodami vaikui mažybinį vardą — prisiminkite, kad kada nors jūsų mažylis užaugs ir mažybinė vardo forma jam gali kelti nepatogumų.

Stebėkite ir pažinkite

Stebėkite mažylį. Tik matydami, kaip vaikutis elgiasi, kaip žiūri, šypsosi, išrinksite jam tinkantį vardą.
Kartais renkant vaikui vardą tariamasi su astrologais. Remdamasis tiksliais gimimo duomenimis, astrologas sudaro asmeninį vaikučio horoskopą ir įvardija ryškiausius jo būdo bruožus ar polinkius. Tai gali padėti apsispręsti, kokį vardą išrinkti, kad netektų nusivilti, jog iš ąžuolo sėklytės nepavyksta išauginti obels.

Du vardai?

Suteikdami iš karto du vardus, tėvai tarsi apsidraudžia nuo rizikos „nepataikyti” ir išrinkti ne tą vardą. Kita vertus, vaikui užkraunama didesnė vardo našta ir atsakomybė — juk tenka būti dvigubai geresniam, šaunesniam, drąsesniam. Beje, jeigu jau išrinkote du vardus, jie turėtų derėti.
Antrą vardą galima suteikti ir tuo atveju, jeigu giminė visiems palikuonims iš kartos į kartą perduoda tą patį, vadinamąjį dinastinį vardą.

Netikėkite mitais

Rinkdami vaikui vardą susiduriame su mitais. Jų turbūt esate girdėję visokių — ir kad nepatariama vaikui duoti sunkaus likimo žmogaus vardo, nes esą su savimi jis nešiosis ne tik suteiktą vardą, bet ir to žmogaus likimą, ir kad vaiko negalima pavadinti vieno iš tėvų, jeigu jie dar nesulaukė trisdešimties, vardu, ir daugybės kitokių. Netikėkite pramanais, o pasikliaukite nuojauta ir savimi.

Pavartykite knygas

Jeigu pritrūkote idėjų, kokį vardą galėtumėte duoti savo mažyliui, pavartykite „Lietuvių vardų kilmės žodyną”. Jame nesunkiai susirasite jus dominantį vardą bei sužinosite, ką jis reiškia. Žodyne pateikiami vartojimo tradiciją Lietuvoje turintys ir lietuvių kalboje vartojami vardai — o jų turime apie 4 tūkst., tuo pranokdami visus kaimynus.

Didžiausios tėvų klaidos

  • Ausį rėžiantys, pernelyg įmantrūs ir išskirtiniai vardai. Nepamirškite, kad vardas duodamas visam gyvenimui, jis neturi sukelti nepatogumų ar nemalonumų. Pagalvokite, ar esate tikri, kad jūsų vaikas bus toks ypatingas, kaip ir jam suteiktas vardas?
  • Mėgstamų televizijos serialų herojų vardai. Atslūgus populiarių televizijos serialų bangai, tokių vardų jau mažiau. Tačiau jeigu vis dėlto susigundytumėte pavadinti savo atžalą gražuolio ispano ar dailios meksikietės vardu, prisiminkite, kad mūsų kultūriniame kontekste tokie vardai skamba šaižiai.
  • Sukurti vardai, beprasmiai, bereikšmiai garsų junginiai. Vardas turi turėti prasmę ir būtinai turi ką nors reikšti. Kartais tėvai sukuria vardą iš abiejų vardų kurių nors skiemenų. Tačiau tokie vardai neturi jokios prasmės.

Ir svarbiausias dalykas — atminkite, kad tik jūs galite nuspręsti, koks vardas labiausiai tinka jūsų mažyliui.

RAŠYTI KOMENTARĄ