PIRMOS NAUJAGIMIO DIENOS LIGONINĖJE, DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Vaikelio gimimas visai šeimas yra ypatingas įvykis, pakeičiantis iki tol jau nusistovėjusį režimą, atnešantis džiugias emocijas, naujus potyrius, o tuo pačiu ir begalę klausimų. Ir nors vaikelio gimimui ruošiamės visus 9 mėnesius, o paprastai planuojame ir dar ilgiau, jam gimus dažnai pamirštame viską ką skaitėme, ką girdėjome, ką planavome… Pirmomis valandomis, dienomis galvoje sukasi begalė klausimų. Šiandien, kartu su naujagimių gydytoja, asociacijos “Neišnešiotukas” garbės nare Vaida Aleksandravičiene, pamėginsime aptarti kelis, pirmomis paromis po gimdymo dažniausiai pasitaikančius tėvelių klausimus.

vaidaNI1_6720-EditKodėl jis neverkia? Ar viskas gerai?

Tik užgimus vaikučio galvytei, jis jau pradeda judinti lūpytes, merkti akis. Tačiau pirmą kartą surikti gali tik užgimus kūneliui ir giliai įkvėpus. Pirmo vaikučio riksmo tėveliai visada laukia su nekantrumu, nes tik išgirdę jį, jie supranta, kad viskas yra gerai. Kuo gimdymas buvo sunkesnis, kuo vaikučiui buvo sunkiau ateitį į šį pasaulį, tuo riksmą išgirstame vėliau, jis gali būti silpnesnis. Gimimas vaikučiui yra toks pat sunkus kaip ir mamai gimdymas.

Ar po gimdymo vaikutis liks su manimi?

Po gimimo, per pirmas sekundes, yra įvertinama ar vaikelis išnešiotas, ar kvėpuoja ir ar geras jo raumenų tonusas. Jei mes turime visus teigiamus atsakymus, naujagimis nušluostomas ir guldomas mamai ant krūtinės „oda prie odos“ kontaktui, užklojamas šiltu vystyklu ir antklode. Taip gulėdamas vaikelis girdi mamos širdies plakimą, nurimsta, sušyla, susireguliuoja jo kvėpavimas bei širdelės plakimas, jis apsisėja mamos mikroflora ir pasiruošia pirmąjam maitinimui. Tiek mamai, tiek ką tik gimusiam naujagimiui, tai ypatingas momentas, ypatinga pirmoji valanda.

Kas nukirps virkštelę? Ar gali tėtis?

Vaikelis ant mamos krūtinės dedamas dar nenukirpus virkštelės. Kai ji nustoja pulsuoti, dvejose vietose uždedami specialūs spaustukai, o tarp jų virkštelė perkerpama. Jeigu gimdyme dalyvauja ir tėtis, jis gali perkirpti virkštelę pats.

Kiek balų gavo naujagimis? Ką tai reiškia?

Visame pasaulyje naujagimiai vertinami pagal APGAR skalę, kurią sugalvojo ir pasiūlė JAV naujagimių gydytoja V. Apgar. Vertinamas naujagimių širdies plakimas, kvėpavimas, odos spalva, raumenų tonusas ir refleksai skiriant jiems 0, 1 arba 2 balus. Viską susumavus gaunamas APGAR balas, skaičiuojamas po 1 ir po 5 minučių nuo gimimo. Jei naujagimio būklė yra gera, jis paprastai gauna 8-10 balų.

Kodėl jis toks mėlynas?

Visi vaikučiai gimsta melsvi, „cianotiški“, nes deguonį jie gavo iš mamos, per virkštelę. Tačiau per pirmas minutes po gimimo, prasidėjus naujagimio kvėpavimui, odelė pradeda keisti spalvą į švelniai rožinę. Kartais, dėl sunkesnio slinkimo gimdymo takais, dėl tampriai apie kakliuką apsisukusios virkštelės veidelyje gali likti taškinės kraujosrūvos, kurios išnyksta tik per pirmąsias paras, ar net savaitę. Pirmą parą veidelis būna ir daugiau patinęs, užburkusios akytės, jas naujagimiui sunku atmerkti, tačiau jau kitą dieną viskas atslūgsta, galima įžiūrėti jo veidelio bruožus.

Kada vaikelį pirmą kartą apžiūrės gydytojas?

Pirmą kartą naujagimių gydytojas – neonatologas gimusį vaikelį apžiūrėti privalo per pirmas dvi valandas po gimimo. Jei gimdymas buvo sklandus, nekilo jokių komplikacijų, naujagimis bus apžiūrėtas po 1,5-2 valandų, po pirmojo maitinimo, prieš iškeliant jį su mama į pogimdyminę palatą. Tačiau, jei gimdymas nevyko taip sklandžiai, kaip norėtųsi, jeigu buvo žali vaisiaus vandenys ar kita rimta rizika, naujagimių gydytojas dalyvauja gimdyme ir vaikelį apžiūri iš kart bei suteikia jam visą reikiamą pagalbą.

Kokie tyrimai bus atliekami naujagimiui?

Jau per pirmas 2 valandas, dar gimdymo palatoje, visiems naujagimiams į raumenis yra suleidžiamas vitaminas K (su tėvų sutikimu). Tai hemoraginės ligos profilaktika. Raumenukuose susidaro vitamino K atsargos, kurios lėtai naudojamos ir taip apsaugomas naujagimis nuo galimo kraujavimo.

Pirmą parą bus atliekama ir vakcinacija nuo hepatito B, tačiau jeigu mama serga hepatitu B, naujagimis paskiepijamas per pirmas 12 val po gimimo. Ši vakcina atliekama į priekinę šlaunies dalį.

Antrą-trečią parą bus atliekama BCG vakcinacija, kuri apsaugo pirmų metų kūdikius nuo itin sunkių tuberkuliozės formų ir sumažina mirties riziką, nes sergamumas tuberkulioze Lietuvoje yra didelis. Vakcina suleidžiama į kairiojo žąsto paviršinį odos sluoksnį tarp viršutinio ir vidurinio trečdalio. Šioje vietoje po 3-4 savaičių pradės ryškėti vietinė povakcininė reakcija. Visi skiepai yra rekomenduojami, bet neprivalomi, todėl tėvai turi teisę rinktis.

Dar vienas dūris laukia naujagimio ne mažiau kaip po 48 valandų po pirmo maitinimo – tai visuotinis naujagimių tikrinimas dėl įgimtų medžiagų apykaitos ligų. Dažniausiai imamas kraujas iš kulniuko, ant specialios tyrimo kortelės ir siunčiamas į Vilniaus genetikos centro laboratoriją. Šiuo metu Lietuvoje naujagimiai tikrinami dėl fenilketonurijos, įgimtos hipotireozės, galaktozemijos ir įgimtos antinksčių hiperplazijos. Tačiau tėveliai papildomai jau gali užsisakyti patikrą ir dėl kitų 30 gydomų paveldimų ligų.

Iki išvykstant namo naujagimiui taip pat bus atliktas akių dugno raudono reflekso tyrimas ir patikrinta klausa otoakustinės emisijos metodu.

Taip pat naujagimis bus patikrintas dėl kritinių įgimtų širdies ydų. Visi kiti papildomi tyrimai skiriami tik esant reikalui.

Iš kur žinoti kada maitinti?

Sveikas naujagimis su mama palatoje būna visą parą, todėl mamytė labai greitai pradės suprasti jo poreikius, alkio ženklus. Išalkęs naujagimis pradeda kaišioti liežuvėlį, čiulpti kumštukus ir pirštus, čepsėti, ieškoti, gali raukytis, būti neramus ar verkti. Pastebėjus alkio požymius leiskite jam žįsti krūtį, maitinkite kol užmiega. Kadangi priešpienio pirmomis paromis būna nedaug, o ir vaikučio skrandukas yra nedidelis, maitinti reikia taip dažnai ir ilgai, kaip jis nori, bet nerečiau, kaip 8 kartus per parą. Naujagimio maitinimas pagal poreikį yra svarbus pieno gamybos stimuliacijai, naujagimio hipoglikemijos bei geltos profilaktikai.

Kada galėsime vykti namo?

Naujagimiai namo išrašomi, kai visos gyvybinės funkcijos yra normalios, tuštinasi ir šlapinasi, gerai valgo, o svorio kritimas yra iki 10%. Paprastai visi sveiki naujagimiai namo išvyksta 2-3 parų amžiaus.

RAŠYTI KOMENTARĄ