LYTINIAI SANTYKIAI PO GIMDYMO

Gimus vaikeliui, dažnai šia tema bijome kalbėti. Kada iš tiesų galima pradėti lytinį gyvenimą? Ar neskaudės? Kur dingo potraukis? Šie ir daug kitų klausimų kankina moteris bei jų vyrus. Ginekologai rekomenduoja neturėti santykių  4-6 savaites po gimdymo, o kas vyksta po to? Kalbamės su akušere Agne Škudiene.

Kada rekomenduojama arba jau galima bandyti pradėti lytinį gyvenimą po gimdymo?

Nesvarbu kaip praėjo gimdymas, kūnui reikia laiko, kol sugis. Patariama neturėti santykių 4-6 savaites po gimdymo, tiek laiko užtrunka, kol pilnai užsiveria gimdos kaklelis, baigiasi pogimdyminis kraujavimas, sugyja plyšimai ir siūlės.

Jei Jums skauda ar silpna vos pagalvojus apie santykius, palaikykite intymumą kitais būdais – dažnai susikambinkite su partneriu, siųskite žinutes, skirkite laiko vienas kitam prasidedant ar baigiantis dienai. Kai būsite pasiruošusi mylėtis, viską darykite lėtai, rekomenduojama naudoti vandens pagrindo lubrikantus. Nepamirškite, kad visada yra tikimybė vėl pastoti, pasirūpinkite kontracepcija. Dažnai moterys sako, kad joms tai kaip naujas „pirmas kartas“ – pasiruoškite jam.

Ar skiriasi santykiavimo pradžia po natūralaus gimdymo ir cezario operacijos? Ar tai įtakos neturi?

Gimdymo būdas lytinių santykių atnaujinimui įtakos neturi, nes gimda valosi taip pat – kraujuoja maždaug 6-8 savaites, maždaug tokiu metu rekomenduojama apsilankyti pas nėštumą prižiūrėjusį mediką, kad būtų įvertinta gimdymo takų arba operacinio rando būklė, ultragarsu patikrinta gimda. Po gimdymo nerekomenduojama atnaujinti santykių iki vizito pas gydytoją, arba bent jau tol, kol išskyrose iš gimdos yra kraujo.

Kodėl kai jau galima drąsiai mylėtis, retai moteriai iš tiesų nesugrįžta tas potraukis? Kaip su žindymu? Gal tai slopina norą mylėtis?

Taip nutinka tikrai dažnai. Žindančios moters organizme yra daug mažesnis seksualumo hormonų estrogenų kiekis, todėl būna ir mažesnis lytinis potraukis. Be to, estrogenai atsakingi už makšties drėgnumą, o kai jų nedaug – jaučiamas sausimas, kuris irgi apsunkina lytinę sueitį. Šalia šių fiziologinių priežasčių dar yra ir psichologinės – baimė dėl galimo skausmo, jaudulys dėl galimo pastojimo, fizinis nuovargis ir kt. Jautriai ir nuoširdžiai išsakykite partneriui savo poreikius ir rūpesčius. Jei seksas yra varginantis, nepatogus ar varžantis, išmėginkite kitus būdus intymumui išreikšti – glamonėkitės, bučiuokitės, masažuokite vienas kitą.

Ar iš tiesų po natūralaus gimdymo išsitampo makštis ir yra kažkokie pasikeitimai?

Makšties audiniai yra nepaprastai tamprūs – jie išsitempia tiek, kad galėtų gimti vaikelis, kurio galvutės skersmuo yra 10 cm. Natūralu, kad praėjus nedaug laiko po gimdymo jaučiamas makšties laisvumas, tačiau jei moteris yra fiziškai aktyvi, o ypač, jei treniruoja dubens dugno raumenis, makštis sugrįžta į buvusią būklę.

Dubens dugno raumenų stiprinimas po gimdymo yra svarbus ne tik dėl lytinės funkcijos, bet ir dėl bendros moters sveikatos, nes saugo nuo šlapimo nelaikymo, vidaus organų nusmukimo.

Kokia geriausia apsauga po gimdymo?

Kol kūdikis maitinamas mamos pienu, nerekomenduoju jokių cheminių kontraceptikų, nes jie patenka į kraują, taigi ir į pieną, ir gali pakenkti vaikui. Šiuo laikotarpiu turbūt geriausiai tinka prezervatyvai.

Žindymas kaip kontracepcijos būdas – kokių klaidų nedaryti?

Laktacinės amenorėjos kaip kontracepcijos taikymas po gimdymo yra sukurtas evoliucijos, kad moteris nepastotų per dažnai ir fiziškai neišsektų. Jos esmė tokia: kol moteris išimtinai pagal poreikį žindo, jos organizmas neišskiria hormonų, kurie provokuoja ovuliaciją, taigi moteris negali pastoti. Išimtinai pagal poreikį žindyti – reiškia pradėti per pirmąsias valandas po gimimo, maitinti ne rečiau kaip kas 3-4 val., naktį ne rečiau kaip kas 5 val., kūdikiui neduodant jokio papildomo maisto ar vandens.

Vis dėlto susiduriu su atvejais, kai net ir išimtinai žindančios moterys mėnesinėmis suserga praėjus vos 3 mėn. po gimdymo, todėl verta saugotis papildomai. Vėl pastoti moteriai saugu praėjus maždaug metams po gimdymo.

RAŠYTI KOMENTARĄ