IŠMANIEJI TELEFONAI – NE ŽAISLAS
Koks daiktas yra geidžiamiausias mažam vaikui? Mamos telefonas. Vaikas džiugiai vedžioja piršteliu per ekraną ir toks žaislas gali prikaustyto jo dėmesį labai ilgam. Bet ar tokie jau saugūs šiuolaikiniai gadžetai* vaikams?
Japonijos pediatrų asociacijos gydytojų nuomone, žaidimai su madingais gadžetais gali labai negatyviai atsiliepti vaiko vystymuisi. Laikotarpis iki 6 metų amžiaus yra esminis, formuojantis penkiems svarbiausiems pojūčiams ir nuolatinis išmaniojo telefono naudojimas gali atbukinti vien ar kelis tų pojūčių, be to, tai blogai veikia rankų judesių funkcijas ir sugebėjimą rašyti. Blokuojamas smegenų žievės dalių vystymasis, nesivysto tos neuronų grandinėlės, kurioms ateina laikas vystytis. Gadžetai taip pat gali paprasčiausiai pakenkti ryšiams tarp vaikų ir tėvų.
Pagal savo poveikį vaiko vystymuisi, gadžetus galima palyginti su televizoriaus žiūrėjimu.
-
Fiziologinės pasekmės pagal Pasaulio Sveikatos Organizacijos duomenis:
-
Nepakankamas atskirų smegenų žievės dalių išsivystymas;
-
Regėjimo ir regimojo suvokimo sutrikimai;
-
Problemos su smulkia ir stambia motorika;
-
Laikysenos sutrikimai;
-
Raumenų masės neišsivystymas;
-
Bendrasis kalbos neišsivystymas (per pastaruosius 20 metų išaugo nuo 4 iki 32%);
-
Dėmesio deficito sindromas;
-
Hiperaktyvumas, agresyvumas;
-
Savo „aš“ ribų nesusiformavimas;
-
Autizacija, bendravimo sutrikimas.
Vaikas reikalauja iš tėvų daug dėmesio, tačiau tėvai dažniausiai palengvina sau gyvenimą įbrukę vaikui į rankas planšetę ar įjungdami televizorių. Mažų vaikų vystymasis vyksta labai sparčiai ir čia brangi kiekviena minutė. O tuo metu, kai leidžia laiką priešais ekraną, vaikas nesivysto. Vaikas vystosi bendraudamas ir sąveikaudamas su suaugusiais.
Dėl to nereikia gailėti laiko savo vaikams. Vėliau tai jums atsipirks šimteriopai.
*Gadžetas – (angl. gadget) – mažų matmenų įrenginys, mechanizmas, technikos naujovė, galinti ką nors pralinksminti; įdomybė.