KRIKŠTYNOS

Krikštas yra pirmasis iš septynių sakramentų, kurio suteikimas nuplauna gimtąją vaikelio nuodėmę, priartina jį prie Dievio ir suteikia mažyliui krikščioniškąjį tikėjimą. Krikštynų mados senovėje ir dabar labai skiriasi. Pradedant nuo to, kada vaiką reikėtų pakrikštyti ir baigiant šventės mastu. Ką reikėtų apgalvoti organizuojant šią gražią, o kartu ir labai sakrališką šventę?

Kada vaiką krikštyti?

Seniau vaikai buvo krikštijami sulaukę vos kelių dienų. Viena vertus, taip skubėta bijant įvairiausių ligų ir staigios kūdikio mirties, kita vertus, tikėta prietarais, jog nekrikštytą vaiką gali pagrobti laumės. Šiais laikais jaunieji tėveliai neskuba. Dažnai laukia, kol mažylis vaikščios pats arba krikštynos derinamos su kokia nors kita švente, pavyzdžiui, pirmuoju vaiko gimtadieniu ar netgi tėvelių vestuvėmis.

Kur kreiptis ir kokius dokumentus turėti?

Išsirinkus krikštynų datą, reikėtų apsispręsti dėl bažnyčios, kurioje bus atliekamos apeigos. Gali būti, kad kiekviena bažnyčia turės savo tvarką, bet kad ir kurią bažnyčią pasirinktumėte, jums greičiausiai prireiks vaiko tėvelių bei krikšto tėvelių krikšto bei santuokos (jei krikšto tėvai susituokę) liudijimų. Taip pat reiktų apgalvoti ir kokį krikšto vardą suteiksite mažyliui. Be to, kai kurios bažnyčios turi netgi specialius mokymus krikštatėviams, todėl patartina į pasirinktą šventovę atvykti kuo anksčiau, kad spėtumėte viską susitvarkyti iki numatomos krikštynų datos.

Krikštynų simboliai

Champagne-Summer-font-b-Baby-b-font-girls-TUTU-font-b-Dresses-b-font-For-fontYra du būtini krikštynų atributai – tai žvakė ir baltas drabužis. Seniau krikštynų drabužiais būdavo yprasta rūpintis krikšto tėvams, tačiau šiais laikais, baltu drabužiu dažniausiai nori pasirūpinti pačios mamos. Koks šis drabužis bus, ar papuoštas kaspinais, ornamentais, siuviniais – nėra svarbu. Svarbiausia, kad jis būtų baltas. Krikštynų drabužėliai paprastai yra saugomi visą žmogaus gyvenimą. Jais savo krikštynų dieną gali būti aprengti ir kiti vaikai. Žvakė simbolizuoja Jėzų Kristų – mūsų šviesą. Ji taip pat kaip ir krikšto drabužėlis turėtų būti saugoma visą gyvenimą. Krikštynų žvakė gali būti pakartotinai uždegama per vaiko sutvirtinimo ar santuokos sankramentą. Taip pat gyvuoja tradicija, kad visą gyvenimą saugota žvakė turėtų sudegti prie anapilin iškeliaujančio krikščionio.

Krikštynų tradicijos

Net jeigu negalvojate rengti tradicinių krikštynų, viena kita tradicija jūsų šventę tikrai pagyvins! Siūlome jums kelias įdomias tradicijas:

  • Prieš einant į bažnyčią kiekvienas svečias turėtų bent kelias sekundes pastovėti ant akmens – taip tikėta, jog krikštijamo vaiko dantys bus stipresni;
  • Krikšto tėvai anksčiau dovanodavo vilnones kojines linkėdami, kad krikštijamas vaikas niekada nesušaltų, šermukšnio šakelę, kad apsaugotų nuo piktų laumių, į batelį berdavo druskos, kad apsaugotų nuo piktų akių;
  • Einant į bažnyčią visus svečius buvo įprasta vaišinti saldumynais. Sakoma, kad tuomet vaikas bus dosnus;
  • Po krikšto apeigų krikšto mama vaikui dovanodavo muilo gabalėlį, kad mama visuomet turėtų kuo jį nuprausti, kruopų maišelį, kad turėtų kuo jį pamaitinti, cukraus maišelį, kad visada turėtų, kuo pasaldyti košę;
  • Prieš sodinant sveičius už stalo, krikšto tėveliai duodavo vaiko tėvui ąsotį, kurį jis turėdavo sudaužyti. Kaip žinia, šukės neša laimę. Taip pat šventės dalyviams kaip atminimo dovaną galima padovanoti po sudaužytą šukę, kad dalelę laimės kiekvienas parsineštų ir į savo namus;
  • Krikštynoms atminti būdavo sodinamas medis – ąžuolas berniukui ir liepaitė mergaitei.
  • Krikštynose yra įprasta „išleisti“ laikraštuką. Tokį šventinį leidinį bus smagu parodyti ir suaugusiam mažyliui, be to, jis tikrai pradžiugins vaikučio tėvelius, senelius ir kitus artimuosius. Paprastai į krikštynų laikraštuką sudedama informacija apie vaikelį: vardas, jo reikšmė, gimimo diena, zodiako ir planetų ženklai su jų reikšmėmis, artimiausių žmonių sveikinimas krikšto proga bei linkėjimai. Iš tiesų į laikraštuką galima sudėti viską, kas tik „leidėjui“ atrodo gražu, aktualu bei įdomu.

Kuo užimti svečius?

Jeigu planuojate dideles krikštynas, apgalvokite ir kuo užimsite svečius. Tikėtina, jog mažyliai tikrai nenorės ilgai sėdėti prie stalo, o linksmos pramogos gali įtraukti ir suaugusiuosius. Galite sugalvoti tokių pramogų, kurios sudomintų ir mažuosius, ir vyresnius šventės dalyvius. Štai keletas mūsų patarimų, kaip suburti šventės svečius bendrai ar individualioms veikloms:

Puslapiai: 1 2

1 Komentaras

  • Agne

    Tikrai labai idomus straipsnis 🙂

    23 gegužės, 2016 at 13:08

RAŠYTI KOMENTARĄ