MOTINOS DIENA. PRIEŠISTORĖ BEI TRADICIJOS
Kasmet pirmąjį gegužės sekmadienį Lietuvoje yra įprasta savo mamas sveikinti su mamos diena. Dažniausiai mamoms skubame dovanoti gėles, atvirukus ir kitokias dovanas. Tačiau ar kada nors susimąstėte, iš kur atsirado ši tradicija? Ar kilo klausimas, o kaipgi mamos dieną švenčia kitos šalys? Skubame atsakyti į šiuos klausimus.
Iš kur atsirado tradicija švęsti mamos dieną?
Kai kurie šaltiniai teigia, jog mamos dienos kilmę galima sieti su senovės Graikijos civilizacija, kai pavasarį buvo švenčiama dievų motinos Rėjos pagerbimo diena. Vėliau Jungtinėje Karalystėje buvo švenčiamas Mamų Sekmadienis, kurio metu gyvavo tradicija aplankyti tą bažnyčią, kurioje buvai pakrikštytas. Anot kitų šaltinių, Džiuljeta Calhoun Blakely inicijavo Mamos dieną Albione, Mičinago valstijoje 1800 – ųjų pabaigoje. Kiekvienais metais jos sūnūs dovanodavo Džiuljetai dovanas ir savo pavyzdžiu skatino kitus pagerbti savas mamas.
Tačiau šiais laikais mamos diena siejama su Ana Jarvis vardu, kuri 1907 m. norėdama pagerbti motinos atminimą, antrąjį gegužės sekmadienį į savo namus Filadelfijoje pakvietė keletą artimiausių draugų. Vakarėlio metu ji pristatė savo idėją – tarptautinę Mamos dienos šventę, skirtą viso pasaulio mamoms pagerbti. Pavasarį Ana parašė laišką Andrėjaus metodistų sekmadieninės bažnyčios mokyklai, kurioje jos motina mokytojavo dvidešimt metų, siūlydama savo mamos garbei surengti Mamos dienos iškilmes. Taip 1908 m. buvo atšvęsta pirmoji oficiali Mamos diena. 1912 m. visuotinėje metodistų konferencijoje Mineapolyje, Ana buvo pripažinta Mamos dienos pradininke. O 1914 m. prezidentas Wodrowas Wilsonas priėmė rezoliuciją, kuria Mamos dienos šventė buvo paskelbta antrąjį gegužės sekmadienį. Mamos dienos simboliu Ana Jarvis siūlė baltą gvazdiką. O bažnyčia, kurioje pirmą kartą buvo atšvęsta mamos diena, dar ir šiandien stovi Vakarų Virdžinijos mieste Graftone.
Daugybė žmonių tiki, kad Mamos diena šiais laikais yra komercinė šventė, nešanti didelius pelnus atvirukus gaminančioms kompanijoms, gėlių, papuošalų ir dovanų parduotuvėms, restoranams, viešbučiams ir maisto prekių parduotuvėms, tą dieną siūlančioms specialias akcijas. Būtent tokios komercijos, deja nesėkmingai, siekė išvengti Mamos dienos pradininkė Ana Jarvis.
Kaip mamos diena švenčiama kitose šalyse?
Mamos diena švenčiama visame pasaulyje. Dažniausiai mamoms yra dovanojamos gėlės, saldumynai, atvirukai ir kitos dovanos. Tačiau kai kurios šalys išsiskiria ypatingomis šios dienos tradicijomis:
- Australijoje mamos dieną yra tradicija segėti gvazdiko žiedą: baltas gvazdikas, skirtas pagerbti jau mirusią motiną, o spalvotas – motiną, esančią tarp gyvųjų.
- Prancūzijoje, skirtingai nei Jungtinėse Valstijose, Kanadoje ir Australijoje, mamos diena švenčiama paskutinįjį gegužės sekmadienį. Šią dieną šalia gėlių ir atvirukų, gyvuoja tradicija mamoms dovanoti gėlių puokštės formos tortą!
- Airijoje mamos diena švenčiama ketvirtąjį sekmadienį po Gavėnios. Mamos dienos šventė čia siejama su laikais, kai neturtingųjų šeimų vaikai būdavo išsiunčiami dirbti turtingiesiems. Kartą per metus, Gavėnios laikotarpio viduryje, vaikai gaudavo laisvą dieną, tam, kad aplankytų savo gimtąją bažnyčią bei savo mamas.
- Meksikoje mamos diena švenčiama gegužės 10 d. Čia yra įprasta, kad vaikai į gimtuosius namus sugrįžta mamos dienos išvakarėse. Gegužės 10 d. Meksikos bažnyčiose vyksta specialios mišios. O šventės kulminacija – tai anksti ryte tradicinę meksikiečių gimtadienio sveikinimo dainą, vadinama „las mañanitas“, grojantis orchestras ir visos mamos yra vaišinamos vietiniais valgiais „tamales“ ir „atole“.
- Ispanai mamos dieną švenčia gruodžio 8 d. Šią dieną ypatingas dėmesys skiriamas ne vien gimdytojai, bet ir Mergelei Marijai, todėl ši diena kartu yra ir svarbi religinė šventė.
- Mamos diena Didžiojoje Britanijoje, kaip ir Airijoje, švenčiama ketvirtąjį Gavėnios sekmadienį. Šią dieną mamos yra lepinamos vadinamuoju „Motinystės tortu“, kuris gaminamas iš migdolų.
Daugelis turbūt sutiktų, jog šiais laikais mamos diena neišvengiamai siejama su komercija: prekybos centrai siūlo ypatingas akcijas, restoranai vilioja specialiais meniu, gėlių pardavėjai skaičiuoja milžiniškas apyvartas. Tačiau siūlome prisiminti mamos dienos įkūrėjos Anos Jarvis tikrąjį šios šventės tikslą – tai mamų pagerbimas, dėkojimas už visus patirtus sunkumus, rūpestį, begalinę meilę, visas išlietas ašaras, aukas, kurias jos sutiko prisiimti.
Autorė Dovilė Palubinskienė