VAIKAS KARŠČIUOJA. KĄ REIKIA APIE TAI ŽINOTI?
Atvėsus ir atšilus orams, negailestingai ima plisti peršalimo ligos, kurios pirmiausia nusitaiko į silpniausius žmogučius — mūsų mažuosius. Ko gero, visiems teks susidurti su vaikų karščiavimu. Pasak gydytojų, dažnai tėvai pernelyg išgąstingai sureaguoja į atžalą staiga užklupusį karščiavimą. Tačiau būtent karščiavimas atspindi, jog organizmas kovoja su liga ir kada vaikas ima sveikti. Apie vaikų karščiavimą kalbamės su šeimos gydytoja – Rugile Matelyte.
Kokia yra normali kūdikių ir vaikų kūno temperatūra pagal jų amžių?
Praktikoje tikrai niekas nesismulkina ar temperatūra yra 37.4°C, ar 37,6°C. Kūdikiai tik gal labiau reaguoja į šilumos pokyčius, jei patalpoje labai šilta ar vaikutis daug prirengtas, jam gali minimaliai pakilti ir kūno temperatūra. Esmė yra ar karščiavimas subfebrilus (iki 38°C) ar febrilus (38°C-39°C). Normali vaiko kūno temperatūra pažastyje yra iki 37,2°C, burnoje iki 37,4°C, tiesiojoje žarnoje – iki 38°C laipsnių. Matavimas tiesiojoje žarnoje rodo šerdinę kūno temperatūrą, kuri visada yra didesnė.
Kokie požymiai išduoda, kad reikėtų sunerimti dėl pakilusios temperatūros?
Reikia atkreipti dėmesį į:
- Karščiuojančio vaiko aktyvumą (žaidžia ar mieguistas);
- Apetitą ir skysčių suvartojimą (valgyti per prievartą nereikia, bet gerti vaikas turi. Jei negeria skysčių, jau yra negerai, ypač mažiukams, jie greitai netenka skysčių);
- Šlapinimąsi (negerai, jei mažėja šlapimo kiekis, jis tamsėja);
- Vaiką beria;
- Kvėpavimo padažnėjimą, nepatingėti paskaičiuoti kiek kartų per minutę vaikas įkvepia (iki pusės metų norma 60k/min, nuo pusės iki metų laiko iki 50k/min, vyresniems nei metų iki 40k/min);
- Hidrataciją (sausos lūpos, sausas ir baltas liežuvis);
- Karščiavimo trukmę (neturėtų trukti daugiau 5dienų);
- Vaistų poveikį (nepakankamas jų poveikis, po vaistų suvartojimo, po kelių valandų temperatūra vėl ima kilti, arba iš viso nenusimuša).
Sunerimti reikėtų atkreipiant dėmesį būtent į šiuos požymius, vertinama yra visuma, o ne kažkuris vienas simptomas.
Kokia kūno temperatūra vaikui yra pavojinga ir kada reikia pradėti ją mažinti?
Visada pati pavojingiausia temperatūra yra didesnė nei 40°C laipsnių. Žinoma, vyrauja įvairių nuomonių kada reikėtų mažinti temperatūrą. Dauguma tėvų laikosi mano manymu neteisingos taktikos – nemušti temperatūros, jei ji nesiekia 38°C laipsnių, nes organizmas turi kovoti pats. Aš visada rekomenduoju nekankinti vaiko ir nesiremti moksliškai neįrodytais dalykais. Mano patarimas – mušti temperatūrą, jei vaikas jaučiasi blogai. Grubiai: 37,6°C ir jaučiasi blogai – reikia mušti, 38°C ir linksmas, guvus – nemušti, tegul organizmas kovoja. Be abejo, persistengti irgi nereikia, visur reikia vadovautis sveiku protu.
Kokias pagrindines klaidas dažniausiai daro tėvai buitinėmis priemonėmis stengdamiesi sumažinti vaiko karščiavimą?
Mano apylinkėje tėvai buitinėmis priemonėmis temperatūros nemažina, tam naudoja tik skirtus vaistus. Tačiau galima temperatūrą mažinti buitinėmis priemonėmis, pvz., odos drėkinimu, šaltų kompresų dėjimas. Alkoholiniais tirpalais trinti vaiko negalima.
Kokios yra dažniausios pakilusios kūno temperatūros priežastys?
Labai graži gydytoja 🙂